Cumhurbaşkanlığı Yetkilisi: İsrail Bir Adım Atarsa, Türkiye İki Adım Atar…

Son aylarda Siyonist İsrail ile Arap Rejimler arasında açıktan ilişkilerin hız kazandığı görülürken, gözler Türkiye ya da Arabistan gibi ülkelere çevrilmiş durumda.

Hatta bu bilgiye ilaveten Türkiye-İsrail rejimi ilişkilerinin yeniden büyükelçilik seviyesine getirilmesinin planlandığı da belirtilmişti.

Konu ile ilgili iddiaları doğrulayıcı birtakım resmi açıklamalar gelmiş olsa da henüz açıktan resmi adımlar duyurulmadı.

İsrail’in Türkiye İle Normalleşmeden Kazancı Çok…

Bu bağlamda önemli açıklamalar yapan isimlerden biri olan Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Hakkı Caşın, İsrail rejimi ile ilişkiler konusunda yapmış olduğu açıklamalarda İsrail’in Türkiye ile “normalleşme”den kazanacağı çok şeyi olduğunu kaydetti.

“İsrail’in bir adım atması halinde Türkiye iki adım atabilir…” ifadelerini kullanan Caşın da olumlu tavır olması halinde Türkiye’nin Mart ayı itibariyle İsrail’e büyükelçi atamasının da mümkün olabileceğini dile getirdi.

İsrail ve Türkiye’nin Petrol ve Savunma Teknolojisi İşbirliği Olabilir

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Hakkı Caşın, Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki muhtemel “normalleşme” sürecini doğalgaz ve petrol konuları bağlamında da değerlendirdi.

Caşın, “İsrail rejiminin 8 milyonluk nüfusuyla bulduğu gazın tamamına ihtiyacı olmayacağını, dolayısıyla bir boru hattıyla gazın Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa Birliği’ne ulaştırılabileceğini” ifade etti.

Öte yandan Caşın, Türkiye ile İsrail rejiminin savunma teknolojileri konusunda birlikte ilerleyebileceklerini söyledi.