CASUSLUKLA Yargılanan İSRAİLLİ Bakan: İRAN’ı Kandırmak İstedim

Jaruselam Post Gazetesinin İsrail merkezli bir TV kanalında yer alan İsrailli bu eski bakanın açıklamalarına dayanarak verdiği habere göre; Segu 9 gündür Şin Bet’e (İsrail Yurtiçi Gizli Teşkilatı) ait bir hücrede tutulmaktadır ve kendisine avukatlarıyla görüşme hakkı dahi tanınmamaktadır.

Habere göre, Segu sorgu memurlarına verdiği ifadede şunları söyledi: İranlı irtibatlarıma herhangi bir gizli bilgi iletmedim ve düşman ülkeye yardım ulaştırılması için hiçbir mali ya da düşünsel faaliyette bulunmadım.

2005 yılında da Hollanda’dan İsrail’e kaçak yollardan 30 bin antidepresan ilaç soktuğu ve sahte diplomatik pasaport düzenlediği gerekçesiyle tutuklanmış olan Segu şu ifadeleri kullandı: Ben İran’ı kandırmak ve daha sonra bir kahraman olarak İsrail’e dönmek istiyordum.

İsrailli merkezli TV 10 ayrıca şu iddiada bulundu: Doktor olan bu eski bakan, İran büyükelçiliği tarafından Abuca’da kandırılarak büyükelçilik çalışanlarının çocuklarını gizlice tedavi etme konusunda İran ile işbirliği yapmaya zorlandı.

Şin Bet ve İsrail polisi tarafından verilen bilgiye göre; Gonen Segu, İran istihbaratı tarafından istihdam edilmiş ve onların istihbarat ajanı olmuştur.

İsrailli eski bakana yönelik suçlamalar ise şunlardır: İranlı bağlantılarına İsrail’in enerji dağıtımı, güvenlik birimlerinin yerleri ve İsrail güvenlik ve siyasi birimlerinde görev yapan kişilerin kimlik bilgilerini sızdırmak.

Söylenenlere göre, Segu ihtiyaç duyduğu istihbarat bilgisini elde edebilmek için, askeri, güvenlik ve diplomasi birimlerinde çalışan İsraillilerle irtibata geçmektedir ve İranlı kaynakların çoğunun iş adamı ve tüccar olduğu iddiasıyla bu kişilerle İranlı kaynaklar arasında bağlantı sağlamaya çalıştı.