Büyük Dönüş Günü: 15 ŞEHİT – 1400 YARALI

Gazze halkı daha önce görülmemiş bir şekilde dün 42’ncisi kutlanan Filistin Toprak Günü dolayısıyla düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü etkinliklerine iştirak etmek için Gazze’yi Siyonist işgal rejiminden ayıran sınır bölgesine akın etti.

Dün 15 şehit ve 1400’den fazla yaralı Filistinli temiz ve pak kanlarıyla vatanın mübarek toprağını ve ekilen mübarek dönüş ağacını suladılar. Akan bunca kana rağmen Filistinliler Dönüş Yürüyüşleri Yüksek Komitesinin sınıra diktiği beş çadırlarda toplanıp sınıra yürümeyi başardılar.

17 Mart günü Hamas hareketi Filistinli gruplarla istişare ettikten sonra Büyük Dönüş Yürüyüşlerinin Toprak Gününe denk gelen 30 Mart’ta başlatılmasına ve 15 Mayıs’a denk gelen Nekbe’nin yıldönümünde ise zirveye taşınmasına karar verdi.

Filistinliler çıkarıldıkları yurtlarına dönüş hakkını dile getirmek, Amerika Başkanı Trump’ın Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti kabul edip elçilik binasını Kudüs’e taşıma ve BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’ya yardımlarını kısma gibi maddeleri ortaya çıkan ve Filistin davasını tasfiye etmeyi planlayan Yüzyılın Anlaşmasını başarısız kılmak için harekete geçtiler.

Faaliyetlere başlanması

Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri Gazze sınırında bulunan mülteci kamplarında başladı. Beş ayrı noktada kurulan çadırlara akın eden halk ulusal ve devrimci marşlar dinledi, Filistin folklor ekiplerinin oyunlarını seyretti. Kılınan Cuma namazının ardından grup temsilcileriyle, kanaat önderleri, kadın ve gençlerin konuşmalarını dinledi.

Namazdan sonra Filistinliler sınıra yürüdü. Ancak karşı tarafta mevzilenen işgal askerleri, keskin nişancılar ve topçular Filistinlilerin üzerine gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bombalar yağdırdı. Atılan yoğun gaz nedeniyle nefes almak adeta imkansız hale geldi.

Bu faaliyetleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik, kadın, yaşlı ve çocukların da iştirak etmesidir. Yaşlılardan bazıları dönüş hazırlığı için eşyalarını başlarının üzerinde taşırken, çocuklar ve kadınlar yürüyüşün önünde adeta koşuyorlardı.

Başta Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye ve Hamas’ın Gazze lideri Yahya Es-Sinvar olmak üzere direniş grupları lider ve temsilcileri de faaliyete destek için iştirak ettiler.

Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Heyeti akşam saat yedide faaliyetin bittiğini duyurarak halktan evlerine dönmesini daha sonra tekrar sınıra gelip çadırlarda eyleme devam etmesini istedi.

Gazze’nin doğusunda etkinliğin sona ermesinden sonra açıklama yapan Yüksek Heyet, Filistin halkının Trump’ın liderlik ettiği karanlık Yüzyılın Anlaşmasını bugün defnettiğini, bugünkü varlığıyla Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan bütün projelere karşı durma ısrar ve iradesini gösterdiğini ifade etti.