Kudüs ve Batı Şeria Halkına Kitlesel Direniş Çağrısı

Ramallah ve El-Bire’deki İslami ve ulusal direniş güçleri yaptıkları açıklamada Batı Yaka bölgesinde ve işgal altındaki Kudüs’te kitlesel direnişin dozajının artırılması için bütün güçlerin ve imkanların kullanılması çağrıları yaptılar.

Direniş grupları çağrılarında Filistin halkının bütün kesimlerinden 6 Ağustos Salı günü, işgal yönetiminin ürünlerinin Filistinlilerin iradeleriyle Filistin bölgelerine girmesinin engellenmesi amacıyla başlatılacak saha çalışmalarına destek vermelerini ve bu çerçevede Salı günü öğle 12.00’de Bitonya geçiş noktasının önünde sembolik bir etkinlik için toplanılmasını istediler.

Geçtiğimiz hafta içinde işgal rejimi ürünlerinin Batı Yaka pazarlarına taşınmasının önlenmesi için bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve aktivistler arasında toplantılar ve faaliyetler yapılmıştı.

Bu arada Esir Haklarını Savunmak İçin Direnenler Ağı Filistinli esirlerin özgürlük mücadelelerine ve özellikle açlık grevindeki esirlere destek amacıyla 7 Ağustos Çarşamba günü 16.30’da Ramallah’taki El-Menare kavşağında toplanılması çağrısı yaptı.

Cuma günü de Bel’in, Na’lin, Cebelu’r-Risan gibi işgal güçleriyle irtibat noktalarında saha eylemleri düzenleneceği belirtildi.

Ayrıca işgal yönetiminin Sur Bahir’in Vadi’l-Hıms mahallesindeki evleri yıkmasını ve yahudi yerleşimciler için yeni yerleşim birimleri inşa etme planlarını, bu amaçla Filistinlilerin arazilerini gasp etmesini protesto amacıyla Cuma namazı için Vadi’l-Hıms mahallesinde toplanılacağı bildirildi.

Bu etkinliklerle Filistin halkının haklarına ve toprağına sahip çıkmakta ısrarlı olduğu mesajının verilmesinin amaçlandığı ifade edildi.