BM: İsrail, Filistinlilere Karşı AŞIRI GÜÇ Kullanıyor

Birleşmiş Milletler’e bağlı Ekonomik ve Sosyal Konsey yayınladığı raporda, işgal güçlerinin Filistinlilere karşı aşırı güç kullandığına işaret ederek, bu aşırı gücün zaman zaman kanunsuz bir şekilde infazlara kadar vardığına dikkat çekti.

BM kuruluşu yayınladığı raporda, işgal güçlerinin 1 Nisan 2016’dan 31 Mart 2017’ye kadarki süre içinde 19’u çocuk 36 Filistinliyi öldürdüğünü, aynı süre içinde yine 562’si çocuk 2276 kişiyi de yaraladığını ifade etti.

GÖZAT  BM Filistin'e GIDA Yardımını Kesiyor

Raporda, Birleşmiş Milletler İşkenceyi Önleme Komitesinin işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’in tutuklulara özellikle de çocuk tutuklulara karşı uygulamalarından endişe ettiği kaydedildi.

BM kuruluşu yayınladığı raporda, işgal rejimini esirleri kanunlarla güvence altına alınan haklardan mahrum etmek, özellikle tecrit ve tek kişilik hücrelere maruz kalan idari ceza alan esirlerle çocuklara kötü davranmak, açlık grevindeki esirleri cezalandırmak, Filistinli çocuklara işkence etmek ve onlara kötü muamelede bulunmak ve esirlerin ailelerinin ziyaretlerini iptal etmekle suçladı.

GÖZAT  BM'de Filistin İçin İŞGALİN 50. YILI Forumu

İşgal rejiminin Filistinlilere yönelik vurdum duymazlığına vurgu yapan BM kuruluşu, işgal rejiminin 2001 yılından beri işkence ve kötü muamele ile ilgili yapılan 1000’den fazla şikayeti işleme koymadığını belirtti.

Rapora tepki gösteren işgal rejiminin BM temsilcisi Danny Danon, İsrail’in imajını kötü gösteren raporun engellenmesi için çalışacaklarını söyledi.