Biden, Siyonsit Bennett İle Görüştü – Gündem İran

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail başbakanı Naftali Bennett telefon görüşmesinde, İran tehdidini ve ortak güvenlik sorunlarını görüştü. Biden’ın önümüzdeki aylarda İsrail’i ziyaret davetini kabul ettiği de aktarıldı. 

ABD Başkanı Joe Biden ve Siyonist rejim Başbakanı Naftali Bennett telefonda görüştü. Görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında, ikilinin “İran ve vekillerinden gelen tehditler de dahil olmak üzere ortak bölgesel ve uluslararası güvenlik sorunlarını” görüştüğü bildirildi.

Çok az ayrıntıya yer verilen açıklamada Biden ayrıca, “İsrail’e ve onun savunma ihtiyaçlarına sarsılmaz desteğini teyit etti ve İsrail’in Demir Kubbe sistemini yenilemek için tarihi 1 milyar dolarlık tahsisi memnuniyetle karşıladı” denildi. Biden’ın önümüzdeki aylarda İsrail’i ziyaret etme davetini kabul ettiği de aktarıldı.

İsrail medyası ise Demir Kubbe’nin başarısızlığından hayli şikayetçi. Siyonist medyaya göre Gazze’den fırlatılan roketler Demir Kubbe tarafından önlenemeden Sderot’a ulaştı.

Şubat ayında İsrail gazetesi Calcalist, İsrail işgal altındaki Filistin’e 70 km derinliğine ve 40 dakikadan fazla uçan Hasan İHA’sını düşürmede açıkça başarısız olduğunu bildirmişti.

Gazete, F-16 savaş uçaklarının Apaçi helikopterleri ve Demir Kubbe’den atılan önleme füzelerinin Hassan İHA’sını engellemeyi başaramadığı belirtilmişti.

Gazete, İsrail hükümetini, “özellikle İsrail savaş uçakları ve helikopterlerinin maliyeti çok yüksek olduğundan, ortak ve ucuz müdahale araçları edinmeye” çağırdı, “İsrail aynı anda hem güvenlik hem de ekonomik başarısızlık kaydetti” ifadelerine yer verdi. İsrail yayın organı, Demir Kubbe’den ateşlenen her bir önleyici füzenin maliyetinin yaklaşık 50.000 dolar olduğunu belirtti.