Avusturya’da İsrail’i Boykot Girişimi BDS Yasaklanıyor

Avusturya parlamentosu, ırkçı İsrail rejimine karşı boykot kampanyalarıyla tanınan BDS hareketinin faaliyetlerinin yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor.

Jerusalem Post’un haberine göre Avusturya parlamentosu, kısaca BDS olarak bilinen ve İsrail karşıtı faaliyetlerde bulunan Boykot, Tecrit ve Yaptırım hareketinin faaliyetlerinin yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor. 

Hükümetin siyonizm karşıtlığı ile mücadele etmesini ve siyonizm karşıtı hareketlerin herhangi bir şekilde desteklenmesine engel olmayı hedefleyen tasarı, Avusturya parlamentosonun alt kanadı olan Ulusal Konsey’e sunuldu.

Ulusal Konsey’deki en sağcı Özgürlük Partisi’nden soldaki Sosyal Demokrat Parti’ye kadar beş partinin tamamının tasarı metninde mutabık kalması dolayısıyla tasarının çok kolay onaylanması bekleniyor. Tasarının gelecek Ocak ayında oylanabileceği ifade ediliyor.

Tasarının içeriğinde ise, ‘Ulusal Konsey, antisemitizmi, İsrail ile ilişkili antisemitizm dahil, şiddetle kınamaktadır.’ ifadesi bulunuyor.