Batı Şeria’da Filistinli Esirlere Destek Yürüyüşü

İşgalci İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin aileleri işgal altındaki Batı Şeria’nın Bire beldesinde gösteri düzenledi.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü binası önünde bir araya gelen göstericiler, uluslararası toplumun, Siyonist İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların özgürlüklerine kavuşması için acilen harekete geçmesini talep etti. Korsan İsrail ve işgal karşıtı slogan atan Filistinliler, hapishanelerdeki yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

Gösteriye katılan aktivist İsam Ebubekir, yaptığı açıklamada, “Şu anda Siyonist İsrail hapishanelerindeki tutuklulardan 4’ü açlık grevinde. Bunlardan ikisinin durumu çok kritik ve her an ölebilirler.” dedi.

Söz konusu tutukluların durumuna ilişkin ilgili makamlarla temasa geçtiklerini aktaran Ebu Bekir, “Filistinli yetkililerden siyasi ve güvenlikle ilgili tüm tarafların bir an önce devreye girmesi yönünde talepte bulunduk.” diye konuştu.

Ebubekir, İsrail makamları Filistinli tutukluları serbest bırakıncaya kadar her gün farklı etkinlikler düzenleyeceklerini dile getirdi.

İşgalci İsrail’in idari tutukluluk uygulamasını protesto eden Enes Şedid ile Ahmed Ebu Fara 88 günden bu yana, Ammar Hamur 39, Kifah Hitab da 30 gündür açlık grevi yapıyor.

Açlık grevindeki Filistinli tutuklulardan Enes Şedid pazartesi günü sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından yoğun bakıma alınmak üzere Remle kentindeki Asaf HaRofeh hastanesine nakledilmişti.