Batı Şeria’da 5 Filistinli Gözaltına Alındı

İsrail işgal güçleri Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerine baskın düzenleyerek evlerde arama yaptı.

İşgal ordusu bu sabah konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin Batı Şeria’da direniş eylemlerine karıştıkları için aranan beş kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.

İşgal güçlerinin Cenin, Beytlahim ve El-Halil’de ev baskınlarında bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan, işgal güçleri, Ramallah’ın kuzeybatısındaki El-Mezraa El-Ğarbiyye köyünde yaşanan çatışmalar sırasında Filistinli bir genci gerçek mermiyle yaraladı.

Edinilen bilgiye göre, işgal güçleri El-Mezraa El-Ğarbiyye köyüne bağlı “Ayn Harraşe” bölgesine baskın düzenledi. İşgal güçlerinin baskını üzerine bölge sakini Filistinli gençlerle işgal askerleri arasında çatışma çıktığı, işgal askerlerinin gerçek mermilerle gençlerin üzerine ateş açtığı, ses bombası ve göz yaşartıcı bomba kullandığı bildirildi.

Çatışmalar sırasında Filistinli bir gencin kalçasından gerçek mermiyle yaralandığı ve Ramallah’taki bir hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Bunun yanı sıra, işgal ordusuna ait dört askeri buldozer bu sabah Gazze’nin Refah kentinin doğusundaki El-Mutabbak Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne girdi.

İşgal güçlerinin Refah’ın kuzeydoğusundaki Sofa bölgesinde çakıl toplayan Filistinli işçilere ateş açtığı kaydedildi. Ayrıca, Siyonist İsrail askerleri Mescid-i Aksa’nın en ünlü kapılarından El-Amud Kapısı’nı kapattı ve başta öğrenciler olmak üzere Filistinlilere kötü muamelede bulundu.

İşgal güçlerinin bu sabah ayrıca Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın güneyindeki Silvad beldesinde ve Kudüs’ün güneydoğusundaki Cebel El-Mukebbir’de sekiz çocuğu gözaltına aldığı bildirildi.

İşgal polisi El-Amud Kapısı’nın bölgede şüpheli bir cisim bulunması sebebiyle kapatıldığını öne sürerken, işgal güçlerinin son dönemde aynı bahaneyle bölgeyi birçok kez kapattığı kaydedildi.