Batı HAMAS’tan Daha Büyük TAVİZLER BEKLİYOR

Hamas’ın pazartesi günü açıkladığı siyaset belgesinin ilişkilere etkisini değerlendiren uzmanlar, Batı’nın Hamas’ın İsrail’i tanıması ve silah bırakması gibi büyük ödünler vermesinde ısrarcı olacağı görüşünü savundu.

Gazze Siyasi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Başkanı Velid el-Müdellel, siyaset belgesinin, Hamas ile Batılı ülkeler arasındaki ilişkilerin kapısını açmada “anahtar” olarak görülmesinin uzak bir ihtimal olduğunu ifade ederek, “Bu belgenin, Batılı ülkelerle ilişkide Hamas için geniş bir ufuk açabileceğini sanmıyorum.” dedi.

GÖZAT  Meşal: Hamas'ın Siyaset Belgesi ESKİ DURUŞU İLE AYNI

Batı için asıl uygulamanın önemli olduğunu belirten Müdellel, siyaset belgesinin Hamas ile Batı arasındaki ilişkilerin inşası için bir bedel olamayacağını dile getirdi.

Hamas’ın halihazırda uluslararası düzeyde ilişki tesis etmeyi umursamadığını savunan Müdellel, “Eğer Hamas bunu isteseydi, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) attığı adımları izler; İsrail’i tanır ve silahlı mücadeleyi bırakırdı.” diye konuştu.

Müdellel, hareketin yeni vizyonunun Arap dünyasına yansımaları konusunda ise “Siyaset belgesi, İhvan (Müslüman Kardeşler Teşkilatı) karşıtlığını duyurmuş Arap ülkeleri ile Hamas arasındaki ilişkileri olumlu etkileyebilir.” ifadesini kullandı.

GÖZAT  HAMAS: Bütün Baskılara Rağmen İSRAİL'İ ASLA TANIMAYACAĞIZ!

Gazze’deki El-Ezher Üniversitesi’nde siyaset bilimci Teyser Muheysin de yeni siyaset belgesiyle Batı’nın bir anda Hamas’ı muhatap almasını beklemenin çok doğru olmadığını belirterek, “Hamas’ın kendisini tanıtma yönünde bir adım attığını düşünüyorum. Sanki, artık topu diğerlerinin sahasına attı.” dedi.

Batılı ülkelerin tutumunun büyük ölçüde İsrail merkezli olduğuna dikkati çeken Muheysin, “İsrail’in yeni belge karşısındaki reaksiyonlarını dikkate almadan Batı’nın Hamas karşısında farklı bir konum alması ihtimalini tartışmamız mümkün değil.” diye konuştu.