BAHREYN, Siyonist Elçi İle Tokalaşmayan Kültür Bakanını Görevden Aldı

Bahreyn Kültür Bakanı Şeyha Mey Muhammed bint Halife’nin Manama’da katıldığı cenaze töreninde İsrail’in Manama Büyükelçisi Eitan Na’eh ile el sıkışmayı reddettiği ve töreni terk ettiği için görevden alındığı belirtildi.

Olay geçen ay ABD’nin Manama Büyükelçisi Steven Bondy’nin babası için düzenlenen cenaze töreninde gerçekleşti.

Bahreyn’in Kültür Bakanı aynı zamanda kraliyet ailesinin kadın üyesi Mey Muhammed bint Halife’nin İsrail’in Manama Büyükelçisi Eitan Na’eh ile görüşmeyi ve el sıkışmayı reddettiği aktarıldı.

Haberlere göre, Şeyha Mey, cenaze törenini terk etti ve ABD Büyükelçiliğinden kendisinin törene katıldığına ilişkin fotoğrafların yayınlanmamasını istedi.

Jerusalem Post’un haberine göre, ülkede 20 yıldır Kültür Bakanlığı görevini yürüten Şeyha Mey, 21 Temmuz’da kraliyet kararnamesiyle yapılan kabine değişikliğinde görevden alındı.

Haberde, İsrail Başbakanı Yair Lapid’in aynı gün Bahreyn Veliaht Prensi ve Başbakanı Selman bin Hamed bin İsa Al Halife ile telefonda görüştüğü ve yapılan açıklamada “ikili ilişkilere vurgu yapıldığına” işaret edildi.

İsrail ve Bahreyn, 2020’de imzaladıkları diplomatik normalleşme anlaşmalarının ardından hızla ilişkilerini geliştirmeye başlamıştı.

İsrail’den aralarında Başbakan, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanlarının yer aldığı çok sayıda üst düzey isim Bahreyn’i ziyaret etti. Basında çıkan haberlere göre, Tel Aviv yönetimi Bahreyn ile insansız hava aracı ve savunma sistemleri satışı konusunda anlaştı.