Arabistan’dan Hamas’ın Kasım Süleymani Övgüsüne Öfke

Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani’nin Amerikan hava saldırısı sonucu şehid olmasının ardından Suud medyasındaki sevinç yazılarına bir de öfke yazıları eklendi.

Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani’nin Amerikan hava saldırısı sonucu şehid olmasının ardından Suud medyası hem sevinci hem öfkeyi birlikte yaşıyor.

Suudilerin sevinçlerinin sebebi, Kasım Süleymani gibi direniş cephesi komutanın şehid olmasının Suudi rejiminin çıkarları için büyük bir önem taşıması.

Öfkelerinin sebebi ise, Kasım Süleymani’nin şehadetinin ardından İslam dünyasında ve İslam ülkelerinde Kasım Süleymani’yi savunan açıklamaların yapılması.

Suudi Al Jazirah gazetesinin yazarlarından Dr. Ahmed el Ferac, Hamas hareketi lideri İsmail Heniyye’nin Tahran’a giderek İsmail Heniyye’nin cenazesine katılması ve Kasım Süleymani’nin Filistin direnişi açısında ne büyük bir değer olduğunu açıklayan konuşmalar yapmasına çok sert bur tepki verdi.

Yazasında “Amerika’nın dünyanın en büyük terörist başı Kasım Süleymani’yi hedef almasının ardından dünü iki kampa ayrıldı” diyen Suudi yazar, Arapların Hamas ve İsmail Heniyye’nin Kasım Süleymani’ye verdiği desteğin unutmayacaklarını ve affetmeyeceklerini yazdı.

Hamas’ı “Filistin davasından başka her şeye hizmet eden bir kukla” olarak tanımlayan Suudi gazeteci Dr. Ahmed el-Feraj Hamas’ın İran İslam Cumhuriyeti ile olan ilişkisinden dolayı da “Gazze halkının aleyhine de olsa İran’ın ajandasını uygulayan Hamas, Tahran’daki molla rejiminin bir koludur” ifadesini kullandı.

Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani’yi “en büyük terörist başı” olarak tanımlayıp “Süleymani’nin öldürülmesi dünyanın güvenlik ve istikrarı için büyük bir önem taşıyor” diye yazdı.