Bahreyn Rejimi ve İsrail, İlişkileri Başlatma Anlaşması İmzalıyor

Bir İsrail-ABD heyeti, Bahreyn’le diplomatik ilişkilerin başlatılması ve Tel Aviv ve Manama’da karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılması konusunda anlaşma imzalamak üzere Bahreyn’in başkenti Manama’ya gidecek.

İsrail’in resmi yayın heyetinin bugün verdiği bilgilere göre anlaşmayı imzalamak üzere gidecek ABD-İsrail Ortak Heyeti’ne ABD’nin Hazine Bakanı Steven Mnuchin başkanlık edecek.

Siyonistlerin Walla sitesi tarafından yayınlanan habere göre, İsrail, Bahreyn’in bu sıralarda normalleşmeye karşı içeride çok fazla eleştiri olması sebebiyle çok kapsamlı bir normalleşme anlaşmasının imzalanmaması talebini kabul etti.

Anlaşmanın imzalanması programına katılacak ABD heyetinin Ortadoğu yolculuğu için dün gece Vaşington’dan yola çıktığı belirtildi. Bu heyetin Tel Aviv, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ziyaret düzenleyeceği ifade edildi.

Bu ziyaretin İsrail’den Bahreyn’e yapılacak ilk ziyaret olmayacağı, daha önce 23 Eylül tarihinde de işgal rejimi yetkililerinin Suudi Arabistan hava sahasını kullanarak Bahreyn’e bir seyahat düzenledikleri dile getirildi.

Suudi Arabistan yönetimi, İsrail’den Bahreyn ve BAE’ye ya da bu ülkelerden işgal rejiminin havaalanlarına sefer düzenleyecek uçakların kendi hava sahasını kullanmalarına izin verdiğini daha önce açıklamıştı.

İsrail yayın heyeti yarın Bahreyn’e sefer düzenleyecek uçakta Bahreyn’in başkenti Manama’da IsraAir adında bir hava yolu şirketi kurma konusunda görüşmeler yapacak İsrailli resmi görevlilerin de olacağını dile getirdi.