Bahreyn Halkından İsrail İle Normalleşme Karşıtı Bildirge

Bahreyn’deki bazı dernekler ve muhtelif sivil toplum kuruluşları siyonist işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesine tepki gösteren ve Filistin davasının zaferi, Filistin halkının meşru haklarına kavuşması için safların birleştirilmesi çağrısı yapan bir bildirge yayınlandı.

Bildirgede şu ifadelere yer veriliyor: “Bahreyn halkının tüm oluşumları ve kesimleri Filistin davası konusunda birlik ve ittifak halindedir. Kardeş Filistin halkının adil ve meşru haklarına destek vermektedir. Siyonist işgale son vermek ve başkenti Kudüs-i Şerif olan bağımsız Filistin devletini kurmak için verdiği mücadelenin yanındadır. Mültecilerin kendi yurtlarına dönme davalarına arka çıkmaktadır. Aynı şekilde bu oluşumlar siyonist düşmanla ilişkilerin normalleştirilmesinin her şekline de karşıdır.”

Bildirgede ayrıca; “Bu esastan hareketle bütün kesimleriyle Bahreynliler, 25-26 Haziran 2019’da, ABD’nin gözetiminde düzenlenen ve İsrail’in katıldığı ekonomiyle ilgili atölye çalışmasına Bahreyn’in davet edilmesinden başlayarak siyonist düşmanla ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda atılan her adıma karşı çıkmaktadır.” denildi.

Bildirgede, Bahreyn halkının İsrail işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesine dair 15 Eylül 2020’de ABD’nin gözetiminde Beyaz Saray’da imzalanan anlaşmaya temelden karşı olduğuna dikkat çekildi.

Bildirgede, işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi kararlarının tamamen halkın iradesi dışında ve onun tercihine aykırı bir şekilde verildiğine dikkat çekilerek ülkedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının siyonist işgalciyle ilişkilerin normalleştirilmesi siyasetine karşı durmaya devam edeceği vurgulandı.