Bahreyn Halkı, İsrail İle Normalleşmeye Karşı Yürüdü

Bahreyn ile İsrail işgal rejimi arasında ilişkilerin resmen başlatılacağının ve karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılacağının açıklanması üzerine Bahreynli kalabalıklar protesto gösterileri düzenledi.

Gösterilerin engellenmesi için geniş çaplı tedbirler alınmasına ve güvenlik güçlerinden çok sayıda görevlinin etrafa yayılmasına rağmen başkent Manama, Karyetu Ebu Sayba’, Eş-Şahura, Es-Senabis, Saded ve Kerane’de değişik yerlerde gösteriler düzenlendi.

Başkent Manama’da ana caddelerde halk Öfke Gösterisi düzenledi. Benzer bir gösteri de Ebu Sayba’da düzenlendi. Göstericiler Filistin bayraklarını ve İsrail işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeye tepki ifadeleri içeren pankartlar taşıdılar. İsrail bayraklarını da yaktılar.

Bu arada Bahreynliler sosyal medyada da İsrail işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesine tepki amacıyla yoğun faaliyetler başlattılar. Twitterde “Bahreynliler normalleştirmeye karşıdır” başlıklı bir hashtag açtılar.

Bahreyn’deki muhalif Bahreyn Uzlaşma Cemiyeti Genel Kurulu üyesi Mecid Milad açılan hashtag üzerinden yazdığı bir mesajda şu ifadelere yer verdi: “Bahreyn halkının normalleştirme tüneline gireceğini zannetmek hayaldir. Mısır halkı bugün bile normalleştirme politikasına karşı başı dik durmaktadır.”

Milad mesajında ayrıca şunları dile getirdi: “Hangi uydurma başlık altında onunla ilişkiler kurulursa kurulsun İsrail gasp edici bir hakimiyettir.”

Uzlaşma Cemiyeti, Bahreyn’in en geniş çaplı muhalif hareketi olarak biliniyor. Ancak Bahreyn yönetimi bu cemiyeti 2018 yılında resmi olarak kapattı.

İnsan hakları aktivistlerinden Meryem Havace de aynı hashtag üzerinden Arapça ve İngilizce birçok mesaj yayınladı. Bu mesajlarından birinde; “Yönetimin yerel veya uluslararası alanda aldığı kararlarda bir görüş ortaya koymasına fırsat verilmediği sürece Bahreyn halkı özgür değildir.” dedi.