BAE Rejimi, İsrail’e Uyguladığı Ekonomik Boykotu Kaldırdı

İsrail ile normalleşme sürecini başlatarak Filistin davasına ihanet eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), işgalci İsrail’e daha önce uyguladığı ekonomik boykotu iptal etti.

Attığı adımlarla İslam âleminden büyük tepkiler alan (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan, Siyonist İsrail ile yapılan normalleşme anlaşması kapsamında, Tel Aviv’e uygulanan ekonomik boykot kararının lağvedildiğini duyurdu. Ayrıca BAE resmi haber ajansı WAM, kararname ile boykot kapsamındaki cezaların da kaldırıldığını bildirdi.

Bölgedeki resmi yerel kaynaklarda yer alan bilgilere göre işbirlikçi Al Nahyan, İsrail’i boykota yönelik 1972’de çıkarılan ve bugüne kadar uygulamada olan 15. yasayı İsrail ile varılan barış anlaşması kapsamında lağvetti.

Söz konusu kaynaklarda, boykotu lağvetme kararından sonra BAE’li ticari şirketlerin ve iş adamlarının İsrail ile anlaşma yapmalarının önünün açıldığına dikkat çekildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

ABD, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada, İsrailli ve BAE’li yetkililerin gelecek haftalarda bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar imzalayacağı kaydedilmişti.