BAE, İsrail Elçiliğinden Sonra Konsolosluk Da Açıyor

İbranice yayın yapan İsrail Hume gazetesinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkili bir isme dayandırdığı bilgilere göre, işgal rejimi ile normalleşme anlaşmasını imzalayan BAE, İsrail’de büyükelçiliğin yanına bir de konsolosluk açmayı planlıyor.

İsrailli gazetenin ismini açıklamadığı BAE’nin üst düzey bir yetkilisine dayandırdığı bilgilere göre, son zamanlarda attığı adımlarla İslam âleminden büyük tepkiler alan BAE, söz konusu konsolosluğu, işgal altındaki tarihi Filistin kenti Nasıra’da açmayı düşünüyor.

Ayrıca haberde, stratejik konumu itibariyle Hayfa’nın da seçenekler arasında yer aldığına dikkat çekildi.

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey diğer bir yetkili ise, önümüzdeki süreçte hem Abu Dabi’de hem de Kudüs’te zorlanmaya çalışılacak ana konulardan birinin iki ülke için büyükelçiliklerin açılması olacağına vurgu yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

ABD, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada da İsrailli ve BAE’li yetkililerin gelecek haftalarda bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar imzalayacağı ifade edilmişti.