FİLİSTİN Direnişi, İRAN İslam Devriminin 40. Yılını KUTLADI!

Filistinliler İran İslam İnkılabının zaferinin kırkıncı yılında, bu inkılabı kendileri için bir onur ve Filistinli devrimciler için ilham verici olarak andılar.

Filistinliler direniş ekseninin bir kısmını İran önderliğinde Gazze’de kurmuş olmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade ettiler.

Filistinlilere göre, İslam İnkılabı zafere ulaştığı günden bu yana Filistinli devrimciler için önemli bir örneğe dönüşmüştür.

Özellikle İran İslam Cumhuriyeti son yıllarda üzerindeki ağır baskılara rağmen Filistin davasına desteğindeki duruşunu değiştirmeyerek geçmiş yıllardan günümüze kadar Filistin meselesinin en önemli destekçisi olma rolünü ifa etti.

İnkılabın zaferinin ilk günlerinde Yaser Arafat İran’ı ziyaret etti ve İslam İnkılabının Kurucusu İmam Humeyni (r.a) ile görüştü.

Arafat, bu ziyarette İslam İnkılabından önce İsrail Büyükelçiliği olan ve inkılaptan sonra Filistin Büyükelçiliği olarak değiştirilen binanın anahtarını aldı.

Bu konu hakkında İslâmî Cihad Hareketi Liderlerinden Nafiz Azzam şunları söyledi: İran İslam İnkılabının Filistinlilere sağladığı destek ön şartsız bir destektir ve İran bu desteği Filistin davasının Arap ve İslam dünyasının asli meselesi olduğuna inandığı için sağladı ve sağlamaya devam ediyor.

Azzam sözlerine şöyle devam etti: Önemli olan şu ki geçtiğimiz kırk yılda İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin davası hakkındaki tutumu kesinlikle değişmedi.

Filistin İçin Özgürlük Halk Cephesi liderlerinden Kaed el Gavl da şunları kaydetti: Filistin Milleti İslam İnkılabı zaferinin kırkıncı yılını tebrik ediyor.

El Gavl şunları vurguladı: İslam İnkılabı bölgede ciddi gelişmelere neden oldu ve İran’ın Filistin Meselesindeki rolünü değiştirerek eksen olmasını sağladı. Özellikle de Şah Rejiminin Filistin Milleti aleyhine faaliyet gösterdiği ve Siyonist Rejim ile işbirliği yaptığı bir zamanda İran İslam Cumhuriyeti Filistin Milletinin destekçisi konumuna geldi.

İslami Direniş Hareketi Hamas Liderlerinden İsmail Rıdvan da şunları kaydetti: Bizler İslam İnkılabı Zaferinin kırkıncı yılından dolayı tüm İranlıların bu gününü kutluyoruz. Ben burada bulunduğumuz şartlarda Direniş ekseninin gücünün artmakta olduğunu ve Amerika- Siyonizm ekseninin bunun karşısında yenilgiye doğru gittiğini görüyorum. Biz burada bir kez daha Filistin’i her zaman desteklediği için İran İslam Cumhuriyeti’ne teşekkür eder ve kadirşinaslılığımızı bildiririz. İran bu bu desteği özellikle hiçbir ön şart olmaksızın sağladı ve İran’ın tek derdi Filistin’in özgürlüğüne kavuşması ve Siyonist rejim ve Amerika ile mücadeledir.