BAE’nin Gizli İSRAİL İlişkileri Netleşiyor

Müslüman yönetimler ile yıllardır gizli yürüyen normalleşme süreci çalışmaları, son aylarda artık daha aşikar yürütülüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan tarafından Filistin davası, normalleşmenin önündeki en büyük engel olarak kabul ediliyor.

Son dönem İsrail’le yürütülen normalleşme süreci, ve bu çerçevede Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn gibi ülkelerin Kudüs ve Filistin politikaları akıllara 2010 Mossad tarafından Dubai’de şehit edilen Hamas Liderlerinden Mahmud El Mabhuh’u getirdi.

Mahmud El Mabhuh, Filistin Direniş Hareketi Hamas’ın sürgünde yaşayan liderlerindendi.

19 Ocak 2010’da gittiği  Birleşik Arap Dubai’de otelde ölü olarka bulunmuştu.

Olay sonrası Dubai polisi Mahmud El Mabhuh için doğal ölüm raporu vermişti.

Yapılan araştırmalar sonucu, Hamas Liderinin Mossad ajanları tarafından damardan verilen zehirle şehit edildiğini ortaya koymuştu.

Mossad ajanları farklı ülke vatandaşlarının pasaportlarını kopyalayarak otele girdikleri de ortaya çıkan bilgiler arasındaydı.

Hamas Lideri Mabhuh’u şehit eden Mossad timinin güvenlik kameralarına takılan giriş çıkış görüntüleri de daha sonra ortaya çıkmıştı.

Hamas Lideri Mabhuh’un şehid edilişine dair bilgiler ortaya çıktıkça akıllarda ki soru işaretleri de çoğalmaya başlamıştı.

2010’da Siyonist İsrail’le ilişkisi yok olarka bilinen Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Hamas Lideri’nin Dubai’de olduğunu Mossad nereden haber almıştı?

Mossad, Mahmud El Mabhuh’un kaldığı otel ve giriş-çıkışlarına dair bilgileri nasıl temin etmişti?

Hamas liderini şehit etmesi için Mossad timine kim veya kimler yardım etmişti?

İslam dünyasında genel kabul;  Hamas Lideri Mahmut El Mahbub’u Mossad’a Birleşik Arap Emirlikleri yem etti.

Hamas liderine yapılan suikast’tan 2 yıl sonra, Mabhuh’un suikastında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Mossad’a yardım ettiğini kanıtlar nitelikte bir gelişme yaşandı.

Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu, 28 Eylül 2012’de New York’ta East 61st Street and Park Avenue adresinde Loews Regency Hotel Birleşik ARap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al-i Nahyan ile biraraya geldi.

Netanyahu- Abdullah Bin Zayed görüşmesi çok gizliydi. Netanyahu New York’ta  BM Genel Kurul toplantısı için bulunuyordu.

Aynı şekilde BM Genel Kurul toplantısı için New York’ta bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed, Netanyahu’nun kaldığı Loews Regency Hotele gizlice otopraktan giriş yapıp, servis asansörüyle Netanyahu’nun kaldığı süit odaya çıkmıştı.

Netanyahu- Abdullah Bin Zayed görüşmesi, Siyonist İsrail’in Hamas lideri süikasti için Birleşik Arap Emirlikleri’ne teşekkürü olarka yorumlandı.

Görüşme yıllar sonra ortaya çıktı.

Görüşmenin detaylarını birkaç ay önce Siyonist İsrail merkezli Haaretz gazetesi yayınladı.