ARAP Rejimleri ve İSRAİL’den Trump’a Destek

Irkçı İsrail, Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Trump’ın kararını desteklediklerini açıkladılar.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan açıklamada, Suudi Arabistan’ın “Trump’ın ülkesinin İran’la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015’te askıya alınan İran ekonomik yaptırımlarının en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini açıklamasından memnuniyet duyduğu” belirtildi.

İran’ın yaptırımların kaldırılmasından sonra ekonomik avantajlardan faydalandığı ve bunu “bölgeyi istikrarsızlaştırma faaliyetlerine devam etmek için kullandığının” ileri sürüldüğü açıklamada, Trump’ın kararının destekçisi olacakları kaydedildi.

Öte yandan Bahreyn resmi haber ajansında yer alan açıklamada da İran’la yapılan anlaşmadan ABD’nin çekilmesi ve ekonomik yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata geçirilmesi kararının desteklendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, anlaşmayı imzalayan tüm taraflara bölgedeki barış ve huzurun sorumluluğunu göz önüne alarak ABD ile benzer kararlar almaları çağrısı yapıldı.

BAE de Trump’ın söz konusu kararını desteklediğini duyurdu. BAE resmi ajansı WAM’da yer alan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının açıklamasında, BAE’nin ABD Başkanı Trump’ın İran ile ilgili açıkladığı kararı desteklediği kaydedildi.

Daha önce de terör rejimi İsrail başbakanı Netanyahu, Trump’ın kararının memnuniyet verici olduğunu bildirmişti.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya) ve Almanya, İsviçre’deki uzun müzakerelerden sonra Temmuz 2015’te bir anlaşma yapılmış ve bu anlaşma Ocak 2016’ta yürürlüğe girmişti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) yetkilileri, İran’ın bu zamana kadar nükleer anlaşmayı çiğneyen her hangi bir girişimde bulunmadıklarını bildirmekteler.