Arabistan’dan İsrail’e Övgü: İstikrar Sağlıyor

İbranice yayın yapan kaynaklar, Suudi dışişleri bakanının benzeri görülmemiş bir açıklamada bulunarak, İsrail’in bölgeyi istikrara kavuşturmaya yardımcı olduğunu söylediğini bildirdi.

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile görüşmesinin ardından Siyonist rejime övgüde bulundu.

İbranice yayınlanan İsrail Heyom gazetesi Cuma akşamı Suudi dışişleri bakanının açıklamalarına atıfta bulunarak, “Bugün Washington’da gördüğümüz gibi, bir Suudi yetkili tarafından İsrail’in teyidi konusunda her gün bu tür açıklamalar görmüyoruz.” diye yazdı.

Siyonist gazete, Faysal bin Ferhan’ın ABD Dışişleri Bakanı ile görüşmesinden bir gün sonra, Riyad’ın Tel Aviv ile ilişkilerini normalleştirip normalleştirmeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt olarak şöyle dediğini aktardı: “İsrail bölgede istikrara ve bölgede barışa doğru ilerlemeye yardımcı oldu.”

Suudi dışişleri bakanı açıklamasının devamında, “Suudi Arabistan, tam istikrarı sağlamanın tek yolunun Filistin sorununu çözmek olduğuna inanıyor.” diye belirtti.

Habere göre bin Ferhan, başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve bu ülkenin egemenliğinin olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Faysal bin Ferhan, daha önce Riyad ve Tel Aviv arasındaki ilişkilerin normalleşme olasılığına ilişkin bir soruya yanıt olarak Amerikan ağı CNN’e verdiği röportajda şöyle demişti: “Bunun yakın olup olmadığını bilmiyorum, çünkü bu konu büyük ölçüde barış sürecindeki ilerlemeye bağlı.”

Suudi Dışişleri Bakanı yaptığı açıklama, “Bu nedenle, 2002’den beri Arap Barış Planı olarak bilinmesine rağmen ilişkileri normalleştirme seçeneği kesinlikle masada.” demişti.

Arap Barış Planı, Mart 2002’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Arap Zirvesi’nde tüm üye ülkeler tarafından onaylandı. Plan, Tel Aviv uluslararası kararlar çerçevesinde Filistin haklarını geri getirmeyi taahhüt edene ve 1967’de işgal ettiği Arap devletlerinin topraklarından çekilmeyene kadar Siyonist rejimle ilişkilerin normalleşmesini engelleyen hükümler içeriyor.