Kuveyt: Filistin İçin Eski Emirin Duruşu Devam Edecek

Kuveyt Emiri Nevaf El-Ahmed El-Cabir Es-Sabah yaptığı açıklamada Kuveyt’in bütün uluslararası platformlarda Filistin davasına desteğinin süreceğini dile getirdi.

Kuveyt’in eski emiri Sabah El-Ahmed El-Cabir Es-Sabah’ın vefatı münasebetiyle Filistin Başbakanı Muhammed İştiye’nin Başkan Mahmud Abbas adına taziyede bulunması esnasında açıklama yapan Kuveyt Emiri, Filistin ve halkı karşısında vefat eden emirlerinin izinden gitmeye devam edeceklerini söyledi.

Filistin Başbakanı Muhammed İştiye, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas adına taziyede bulunmak amacıyla Kuveyt Devleti’nin başkenti Kuveyt şehrini ziyaret etti. Ziyarette Dış İşleri Bakanı Riyad El-Maliki de birlikte bulundu ve taziyede bulunma programına Filistin’in Kuveyt Büyükelçisi Rami Tahbub da katıldı.

İştiye taziye programı esnasında yaptığı açıklamada vefat eden eski Kuveyt Emiri’nin Filistin davası ve halkına destek konusunda kararlı bir tutum sergileyerek arkasında önemli bir iz bıraktığını dile getirdi. İştiye, Filistin’in onun vefatı münasebetiyle yas ilan ettiğini ve ruhu için Filistin’de gıyabi cenaze namazı kılındığını hatırlattı.

İştiye, Kuveyt’in Yüzyılın Anlaşması planı karşısında, İsrail’in ilhak planı karşısında sergilediği tutumla ve işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda yapılan baskılara direnmesiyle kendilerini memnun ettiğini belirtti.