Anti-Siyonist HAHAM: Filistin İçin Her Gün DUA EDİYORUZ

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Uluslararası Filistin’e Geri Dönüş konferansının katılımcıları arasında Yahudiler de vardı. Aşırı Ortodoks ve Siyonizm Karşıtı bir grup olan Neturei Karta üyesi Haham Dovid Weiss Filistinlilerle dayanışma mesajı verdi.

Weiss, Yahudiliğin Filistin’in hiçbir bölümünün işgal edilmesini asla kabul etmeyeceğini belirtti. Yaşanan çatışmanın Yahudiler ile Müslümanlar arasında olmadığını vurguladı ve bunun Siyonizmin alçak bir söylemi olduğunu ifade etti.

Siyonizmin Yahudiliği küçük gören insanlar tarafından üretildiğini hatırlattı. Yahudiliğin Tanrıya hizmet etmek anlamına geldiği ifadelerini kullanan Weiss işgali asla kabul etmeyeceklerini de tekrarladı.

Siyonizm karşıtı Haham sözlerinin devamında ‘Filistin için her gün dua ediyoruz. Filistin’in Filistinlilere iade edilmesini istiyoruz. Müslümanlar sürgünde acılarla boğuştuğumuz zaman bize sahip çıktılar. Onlara şükranlarımızı sunmak istiyoruz’ şeklinde konuştu.

Diğer yandan Haham Dovid Weiss konuşmasından önce Lübnan direnişine bir hediye vererek söz konusu hediyeyi Filistin ve tüm dünyadaki kardeşleri olarak nitelendirdiği Yahudi halkı adına verdiğini ifade etti. Oturumda yapılan konuşmada ‘Filistin’de Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar bizimle. Biz hepimiz Filistinleyiz’ ifadelerini kullandı. Kasım ayrıca Filistin’in kurtuluşu için en önemli yolun silahlı direniş olduğunu vurguladı.

Haham Dovid Weiss’in de üyesi bulunduğu Neturei Karta grubu aktif biçimde Siyonizm aleyhine çalışıyor. İsrail rejiminin kuruluşunu Tanrı’nın tarih planının ihlali olarak yorumlayan grup üyeleri İsrail’in Bağımsızlık Günü kutlamalarında İsrail bayrağı yakıyorlar.

2013 yılında grup adına dönemin ABD Başkanı Barack Obama’ya yazılan bir mektupta da Yahudilerin Siyonizmden kurtarılması istenmişti. Yine Weiss’in başklanlığındaki bir heyet İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad’ı ziyaret etmişti.