Filistin’de Barışın Tek Yolu İsrail İşgalinin Bitmesi

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Ortadoğu bölgesinde kalıcı ve geniş kapsamlı bir barışın, ancak İsrail’in işgalinin durdurulmasıyla mümkün olabileceğine vurgu yaptı.

Filistin konusunda işgal rejimine gösterdiği sert tepkilerle İslam âleminin takdirini toplayan es-Safedi, Bahreyn’in, ABD’nin gözetiminde İsrail ile diplomatik ilişkiler kurmak için anlaşmaya varıldığını duyurmasının üzerine konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada es-Safedi, Filistin topraklarını gasp eden işgalci İsrail’in, yürüttüğü sinsi planlarla uluslararası meşruiyetin ve Arap Barış Girişimi’nin öngördüğü iki devletli çözümü baltaladığını belirterek, “İsrail, Filistin topraklarını gayrı meşru yollardan işgal etmeyi bırakıp Filistin halkının tüm haklarını iade etmedikçe bölgeye barış gelmez.” dedi.

Yakın tarihe bakıldığında Arap Birliği üyesi ülkelerin, 2002 yılında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta kabul ettiği Arap Barış Girişimi bildirisiyle 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail ile normalleşmeyi reddettiğini görmekteyiz.

Ürdün Dışişleri Bakanı es-Safedi açıklamasında, bölgedeki krizlerin temelinde Filistin sorununun olduğunu ve bu sorunun da ancak işgalin bitmesiyle çözüme kavuşacağını belirtti.

Es-Safedi, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulmadan ve aynı zamanda 1967 sınırları temelinde iki devletli çözüm hayata geçirilmeden sorunların bitmeyeceğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) de desteklediği iki devletli çözüm, 1967’de terörist İsrail ile Arap ülkeleri arasında yaşanan Altı Gün Savaşı öncesindeki sınırlarda bir Filistin devleti kurulmasını hedefliyor ve Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’ü Filistin toprağı olarak kabul ediyor.

Diğer yandan Filistin davasına ihanet eden Bahreyn, ABD’nin gözetiminde Siyonist İsrail ile diplomatik ilişkiler kurulması için anlaşmaya varıldığını duyurdu ve BAE ile İsrail arasında Beyaz Saray’da yapılacak ‘normalleşme anlaşmasına’ davet edildi. ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu gelişmeyi memnuniyetle karşılarken, Filistin, Bahreyn’deki büyükelçisini geri çekti.