Amerika’nın FİLİSTİN DÜŞMANI İsrail Elçisi Onaylandı

Herhangi bir diplomatik tecrübeye sahip olmayan Friedman Filistin karşıtı söylemleri ile tanınıyor. İki devletli çözüme karşı olduğunu söyleyen Friedman, daha önce yaptığı bir açıklamada “İki devletli çözümden yana olmak Nazi’lerle işbirliği yapmaktan daha kötüdür” demişti. Friedman, Batı Şeria’da etnik temizlik yapılması çağrısını da yapmıştı.

GÖZAT  Trump: İsrail İle Sarsılmaz İttifak İçindeyiz

İsrail işgalinde olan Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim yerlerini desteklediğini söyleyen Friedman, Komitede bulunan 9 Demokrat üyenin karşı oyuna rağmen onay aldı. Friedman’ın atanmasına tepki gösterenler söz konusu atamanın tam bir ‘felaket’ olduğunu söyledi.

Netanyahu’dan daha fanatik

Trump’ın eski avukatlarından olan Friedman’ın ABD Senatosu tarafından onaylanması bekleniyor. İsrail medyası Friedman’ın Netanyahu’dan daha fazla genişlikte bir siyasi haritadan yana olduğunu yazdı.

GÖZAT  Amerika'dan İsrail'e Bağlılık Sözü

Friedman daha önce İsrail işgali ve katliamlarına karşılık “Barış, Filistinliler bizden nefret etmeyi durdurmayı öğrendiklerinde ve ölüme tapmak yerine yaşamı kucakladıklarında gelecektir” diyerek Filistinlileri suçlamıştı.

GÖZAT  Karikatür: Amerika Himayesinde Siyonistlerin Filistin Sofrası

Büyükelçiliğin taşınmasına tam destek

Middle East Eye’nin haberine göre Friedman, Kudüs’ün Müslüman bölgelerine Yahudilerin yerleşmesine yardım etmek için para bağışladı. Friedman’ın Trump’ın kampanya sürecinde dile getirdiği ‘Tel Aviv’deki ABD elçiliğini Kudüs’e taşıma’ planına destek verdiği belirtiliyor.

GÖZAT  Zeydan: Amerika Filistin'in Haklarını Tanımak Zorunda Kalacak

11 Cumhuriyetçi adayın desteğini alan Friedman’ın onaylanmasına tepki gösteren Demokrat Parti’nin Başkan Yardımcısı adayı Tim Kaine, “Bölge son derece kırılgan, Bu pozisyonda ihtiyacımız olan en son şey abartılı ve hatta sahte söylemler için tutkulu olan biriydi” dedi.