Trump: İsrail İle Sarsılmaz İttifak İçindeyiz

ABD Kongresinin iki kanadını temsil eden Senato ile Temsilciler Meclisinin ortak oturumunda vekillere hitap eden Trump, ağırlıklı olarak Amerikan ekonomisiyle ilgili attığı adımları anlattı. DEAŞ ve yasa dışı göçmenlerle mücadele vaadini yineleyen Trump, ülkede birliği sağlamak istediğini vurguladı.

Salona girişinde Cumhuriyetçi vekiller tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan ve konuşması sık sık alkışlarla bölünen Trump, yaklaşık bir saat süren hitabında göreve geldiği günden itibaren ekonomi alanında birçok adım attığını belirtti.

GÖZAT  Amerika ve İngiltere İsrail Karşıtı Ülkeleri Yok Etmek İstiyor

ABD’nin güvenliğini sağlama noktasında gerekli gördükleri tedbirleri alacaklarını kaydeden Trump, ABD ve Avrupa’da yaşanan terör saldırılarından örnekler vererek DEAŞ tehdidine karşı kararlılık vurgusu yaptı.

İslam Dünyasından Müttefiklerimiz-Dostlarımız

Terör örgütü DEAŞ’ı kastederek, “Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslam dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız.” diyen Trump, savunma harcamalarında öngördüğü ciddi artışa da dikkati çekti.

GÖZAT  Karikatür: Amerika ve GAYRİ MEŞRU ÇOCUĞU İsrail

Trump, “Söz verdiğim gibi, Müslüman ve Hristiyanları, her din ve inançtan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz vahşiler topluluğu olan DEAŞ’ı ortadan kaldırma planı hazırlaması için Savunma Bakanlığına talimat verdim.” ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bütçesinin ciddi oranda artırılması için çalışmalara başladıklarını da aktaran Trump, “Amerikan tarihindeki en büyük bütçe artışlarından birinin hazırlanmasını istiyor ve orduyu yeniden inşa edecek bir bütçeyi Kongreye gönderiyorum.” diye konuştu.

GÖZAT  Hamas: Amerika Her Zaman İsrail Yanlısı Olmuştur

İran’a Tehdit – İsrail’e Atıf

Trump ayrıca İran’ın eylemlerine dikkati çekerek, “İran’ın füze programını destekleyen kişi ve kurumlara yeni yaptırımlar getirdim ve İsrail devleti ile sarsılmaz ittifakımızı yeniden tasdik ettim.” açıklamasında bulundu.

Amerika – NATO İlişkileri

Bu konuda Trump, “Faşizmi tahtından eden iki dünya savaşı ile komünizmi mağlup eden Soğuk Savaş arasında harmanlanmış NATO’yu güçlü bir şekilde destekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.