Amerika’dan İsrail’e İŞGAL PLANI

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın uluslararası  müzakereler için görevlendirdiği ve göreve gelir gelmez işgal altındaki Filistin topraklarına giderek Siyonistlerin iskan politikalarına yeni bir formül üretme arayışı içinde olan özel temsilcisi Jason Greenblatt, bu kez Washington’da Siyonist liderleri ağırladı.

İsrail eğitim bakanı Naftali Benett ile muhalefet lideri ve eski dışişleri bakanı Tzipi Livni ile görüşen Jason Greenblatt, ikili görüşmelerde ABD-İsrail ilişkilerinin ve ortak çıkarlarının masaya yatırıldığını söyledi.

GÖZAT  Siyonist Netanyahu'dan Yeni İŞGAL YERLEŞKESİ AÇIKLAMASI

Filistinlilerin stratejik olarak baskı altında değil refah ve ekonomik bolluk içinde yaşatılması gerektiği konusunda anlaştıklarını belirten Greenblatt, böylece Filistinlilerin işgal karşısında rehavete kapılıp sessizliğe bürünecekleri iddiasında ve öngörüsünde bulundu.

Siyonist rejim eğitim bakanı olarak görev yürüten Naftali Benett, Batı Şeria’nın büyük çoğunluğunun ilhak edilmesini ve artık yerleşim birimleriyle değil bütüncül iskan politikalarıyla ilgilenilmesi gerektiğini savunuyor.

GÖZAT  İsrail Kudüs Mahallelerini YERLEŞİM BİRİMLERİYLE KUŞATIYOR

Naftali Benett, Amerika’daki en büyük Siyonist lobi olarak bilinen AIPAC’ın yıllık olağan toplantısına katılmak üzere Washington’da bulunuyordu.

Öte yandan İsrail’de muhalefet lideri olarak siyaset yürüten Tzipi Livni’nin Trump konusunda çok olumlu olduğunu belirten Greenblatt, “önümüzdeki süreçte onunla birlikte çalışmak çok heyecanlı olacak” dedi.

GÖZAT  İşgalci İsrail: Yakında Yeni Bir Yerleşke Yapacağız

Trump özel temsilcisi Greenblatt, geçtiğimiz iki hafta boyunca Tel Aviv ve Ramallah’ta diplomasi trafiğinde bulunarak İsrail’in yerleşim ve iskan politikalarına ilişkin yeni bir formül arayışı içinde olmuştu.

Basına yansıyan haberlere göre Trump yönetimi İsrail’e yerleşim birimlerinin sayısını yıllık belli bir düzeyde tutarak uluslararası sahada çok fazla tepki çekmeme konusunda tavsiyelerde bulunsa da Netanyahu hükümeti, böyle bir şeyi asla kabul etmeyeceklerini ve Amerikalı müttefiklerinin bu konuda kendilerini anlayışla karşılayacaklarına inandıklarını ifade etmişti.