Amerika’daki SİYONİST Liderlerden KATAR’a Ziyaret

Amerikan Siyonist Örgütü’nün başkanı Morton Klein’ın Ocak ayı içerisinde gizlice Katar’a gittiği kendi beyanlarıyla ortaya çıktı. Klein, Katar Emri’nin daha önceki davetlerini Katar’ın Hamas ile ilişkileri ve El Cezire’nin Yahudi düşmanlığı olarak nitelediği yayınları sebebiyle reddetmişti.

Klein, başka önemli Siyonist Yahudi liderlerin de Katar’ı ziyaret etmesinin fikrini değiştirmesinde etkili olduğunu açıkladı.

Söz konusu isimler Amerikan Büyük Yahudi Örgütleri Konfederasyon İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein, Amerikan Yahudi Kongresi’nden Jack Rosen, Ortodoks Birliği’nden Haham Genack, Amerika Dindar Siyonistler’den Martin Oliner, Alan Dershowitz ve Mike Huckabee olarak sıralanıyor.

Katar’ın başkenti Doha’yı ziyaret eden bu şahısların en önemli ortak özellikleri ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu destekliyor olmaları. Ayrıca İsrail’in yasadışı yerleşim inşaatlarını da savunuyorlar.

Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Steve Mnuchin’in ABD ile teröre karşı ortaklık anlaşması imzalayan Katar’ı tebrik etmesi de Klein’ın fikrini değiştirmesini etkileyen başka bir faktör olmuş.

Klein, Doha’da gerçekleşen görüşmede Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Es Sani’ye eleştirilerini ilettiğini ve olumlu cevaplar aldığını belirtiyor. Ancak gerçek değişimin icraatlarda olması gerektiğini vurguluyor.

Klein, Katar Emiri’ne Kudüs hakkındaki açıklamalarının yanlış olduğunu ve Kudüs’ün binlerce yıldır bir Yahudi şehri olduğu iddialarını tekrarlamış. Katar’ın başını çektiği Arap Barış Girişiminin bir facia olduğunu öne sürmüş.

Morton Klein, görüşmeyle ilgili eleştirileri ise İzak Şamir’in Madrid’de Filistinliler ile ve Menahemn Begin’in dönemin Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ile yaptığı görüşmeleri örnek göstererek cevaplıyor. Geçmiş dönemde de Yahudi liderlerin düşmanlarla görüşmeler yaptığını hatırlatıyor.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın başını çektiği bir grup Arap ülkesi tarafından yalnızlaştırmaya çalışılan Katar’ın ABD’deki Siyonist Lobi üzerinden başlattığı yeni açılım başarıya ulaşacak gibi görünüyor.