AMERİKA’nın Kudüs Kararının Ardındaki MİLYARDER YAHUDİ

Adelson, Trump’ın bölge ile özellikle de Siyonist Rejimle ilgili kararları üzerinde etkili olan ve Trump’a yakınlığıyla bilinen isimlerden biri.

Qodsna’nın haberine göre, El Meyadin televizyonu Amerika Büyükelçiliğinin Tel-Aviv’den Kudüs’e taşınması ile ilgili bütün olayların perde arkasında Amerikalı bir Yahudi milyarderin yer aldığının açığa çıktığı kısa bir video yayınladı.

Aşağıda video metninin tercümesi yer almaktadır:

Amerika Büyükelçiliğinin 500 milyon dolarlık bütçeyle Kudüs’e taşınması önerisini kim sundu? Bunu Amerikalı Yahudi milyarder Sheldon Adelson önerdi.

Adelson, Trump’ın bölge ile, özellikle de Siyonist Rejimle ilgili kararları üzerinde etkili olan isimlerden biri.

Adelson, Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması için ciddi anlamda çaba sarf etti; konuşmalarında daima Filistin diye bir yerin olmadığını vurguladı, Adelson Yaptırım Hareketi (BDS) aktivistlerinin şiddetle cezalandırılacağını da taahhüt etmişti.

Adelson’un servetinin sadece bir kısmını oluşturan otel ve gece kulüplerinin getirisinin 40 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

Adelson ayrıca, Amerika Cumhuriyetçi Partisinin ve Trump’ın seçim propagandasının mali destekçisiydi. Aynı zamanda Amerika’daki Amerikan İsrail İlişkileri Konseyi gibi önemli Siyonist lobilerinin de destekçisidir.

Adelson, teslim olması ve ele geçirilebilmesi için İran’a atom bombası saldırısı düzenlenmesini de istemiştir.

Adelson ve Netanyahu uzun görüşmeler gerçekleştirmekteydi. Ancak Netanyahu’nun yolsuzluk dosyaları hakkında incelemeler yapılmasının ardından görüşmeler askıya alınmış durumda.