AMERİKA, KUDÜS İŞGAL ELÇİLİĞİ İçin Keşfe Başladı Bile

ABD Başkanı Donald Trump’ın mayıs ayında ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki seçim vaadini gerçekleştireceğini ya da bundan vazgeçmek zorunda kalacağını dile getiren De Santis, “Ben başkanı (Trump) tanıdığım kadarıyla vaadini yerine getireceğini düşünüyorum. Kudüs’te kutlamaların olacağı bir ayda başkanın büyükelçiliğin taşınmasının engelleyen bir karara imza atacağını sanmıyorum. Bunu bence kesinlikle yapmayacaktır ve büyükelçiliğin taşınması kararını alacaktır.” dedi.

GÖZAT  Aksa Hatibi: Amerika Elçiliğini Kudüs'e Taşımak Savaş İlanıdır

Amerika İşgal Keşfine Başlamış Bile

İsrail’in 1967’de Doğu Kudüs’ü işgalinin 50. yıl dönümü ve İsrail’de “Kudüs Günü” olarak kutlanan mayıs ayına dikkati çeken ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Üyesi De Santis, “Ben buraya ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması durumunda büyükelçiliğin bulunacağı yerleri görmek ve bunları konuşmak için geldim. ABD Kongresi’nde büyük çoğunluk büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması taraftarı.” şeklinde konuştu.

GÖZAT  ABD Heyeti Kudüs Elçilik Görüşmeleri İçin Tel-Aviv'de

Öte yandan De Santis’in, ABD’nin büyükelçiliğini taşıma kararına karşı çıkan gruplar ve Filistinli yetkililerle görüşmediği bildirildi.

Amerika Sürekli Kararı Erteledi

ABD yönetiminin, 1995 yılında imzalanan Kudüs Büyükelçilik Yasası’na göre ülkedeki elçiliğini Kudüs’e taşıması öngörülüyordu fakat söz konusu yasa 21 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Obama’nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir “ulusal güvenlik” gerekçesiyle imzalanan muafiyet kararlarıyla ertelendi.

GÖZAT  Trump ABD Elçiliğinin Kudüs'e Taşınmasında Israrcı

ABD Başkanlığına seçilen Cumhuriyetçilerin adayı Trump ise seçim kampanyası sırasında, Tel Aviv’deki ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sözü vermişti.

Kudüs’ü İşgal Rejimine Başkent Yapma Girişimleri

Filistinliler, “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” anlamına gelecek ve İsrail’in 1967 sınırlarının ötesindeki işgaline meşruiyyet sağlayan bu adıma şiddetle karşı çıkıyor. Doğu Kudüs, 1967’den beri İsrail işgali altında bulunuyor.

GÖZAT  Kudüs Müftüsünden Amerikan Elçiliği Açıklaması

İsrail’e büyükelçi olarak atandığı duyurulan David Friedman ise Trump’ın “İsrail’in başkentinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması” konusundaki sözlerine destek vererek, yeni görevinden büyük bir memnuniyet duyacağını belirtmişti.

Cumhuriyetçiler uzun süredir ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması gerektiğini dile getirmişti. Ancak şimdiye kadar hiçbir ABD yönetimi, İsrail’in başkentinin Kudüs olduğu yönünde resmi bir adım atmamıştı.