Allah Yolunda Yapılan Fedakarlık Karşısında, Hiçbir Güç Duramaz!

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas yöneticilerinden Usame Hamdan, İsrail zulmünü bertaraf etmeyi hedefleyen Birinci İntifada’nın, her geçen gün İsrail rejiminin beytu’l-ankebut’tan (örümcek yuvası) daha zayıf olduğunu ve hafif bir rüzgarla kendisinden eser kalmayacağını ortaya koymaya devam ettiğini vurguladı. Hamdan ayrıca İntifada’nın, hiçbir ceberut gücün Allah yolunda yapılan fedakarlıkların karşısında ayakta kalamayacağını da ispat ettiğini ifade etti.

Hamdan, Filistin’de Aralık 1987’de İsrail işgaline karşı başlayan Birinci İntifada’nın 33. yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

İşgalci İsrail’in Filistin topraklarına el koyma, fanatik Yahudiler için yeni yerleşim yerleri inşa etme, vergi toplama, tutuklama ve abluka gibi hukuksuz uygulamalarının doruk noktaya ulaşması sonucu “Taş İntifadası” olarak da bilinen Birini İntifada’nın baş gösterdiğini dile getiren Hamdan, işgal güçlerinin öldürücü aşırı güç kullanması karşısında Filistinlilerin, yalnızca mukaddes topraklarda buldukları taşlarla mukavemet gösterdiğini belirtti.

Filistin halkının canıyla, kanıyla ve malıyla etrafı mübarek kılınan kutsal toprakları müdafaa ettiğini aktaran Hamdan, İsrail’i derinden sarsan Birinci İntifada’nın, İslam ümmetinden ruhunu ve davasını zalimlere satan bazı işbirlikçi hainlerin Filistin halkının düşmana teslim olduğunu düşündüğü bir anda geldiğini ve boylarından büyük laflar eden işgal rejimi şakşakçılarının heveslerini kursağında bıraktığını kaydetti.

Hamas liderlerinden Hamdan, İntifada’dan alınması gereken büyük dersler olduğuna dikkat çekerek, davasına sadık, kararlı ve gecesini gündüzüne katarak gayret eden yöneticilerin, düşmanların gücü ve zorbalığı ile dostların zayıflığı ve güçsüzlüğü ne olursa olsun sahadaki gidişatı değiştirmeye kadir olduğunu söyledi.

Diğer taraftan İsrailli bir kamyon şoförünün 8 Aralık 1987’de uzun yıllardır abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun “Erez” kontrol noktasında kamyonunu Filistinli işçilerin üzerine sürerek 4 kişiyi katletmesi Birinci İntifada’nın patlak vermesine neden olmuştu.

Resmi verilere göre “Taş İntifadası” sırasında İsrail’in saldırıları sonucu 241’i çocuk, 1162 Filistinli hayatını kaybederken, yaklaşık 90 bin kişi de yaralandı.