Aksa Tufanı 10. Gün – İsrail Ölü Sayısı 1500, Yaralı 3900

İsrail işgal rejiminin 75 yıldır devam eden gayri meşru işgaline ve zulmüne, Gazze’ye 17 yıldan beri uyguladığı ablukaya, Mescidi Aksa’ya el koyma teşebbüslerine ve Batı Şeria’da sürdürdüğü yıkımlara ve toprak gaspına karşı Filistin direnişinin 7 Ekim Cumartesi sabahı başlattığı geniş çaplı Aksa Tufanı 10. gününde devam ediyor. 

Çatışmalar değişik cephelerde ve alanlarda sürüyor. Direniş güçlerinin işgal hedeflerine, Filistin direnişinin insansız hava araçlarını geliştirmesine öncülük eden Tunuslu mühendis Muhammed Ez-Zuvari’ye nispetle onun adını verdiği Zuvari İHA’ları ile işgal hedeflerine yönelik kamikaze saldırıları gerçekleştirdi. İşgal güçlerinin bu saldırılarda önemli yaralar aldığı ancak işgalci askerlerinin moral gücünü yıpratmamak amacıyla askeri kayıplarını büyük ölçüde gizli tuttuğu haberlerde dile getiriliyor. 

İşgal rejimi Aksa Tufanı’nın ilk 9 gününde kendi tarafında ölü sayısının 1500, yaralı sayısının ise 3900 olduğunu açıkladı. 

Kassam Tugayları, işgal güçlerinin sivil hedeflere yönelik saldırılarına karşılık kendisinin de Tel Aviv yakınındaki Ben Gurion Havaalanı’na füze saldırıları gerçekleştirdiğini açıkladı. Burası işgal rejiminin dünyayla hava ulaşım bağlantısını sağlayan en önemli havaalanı olması sebebiyle buraya yönelen tehdit hava ulaşımının ciddi şekilde aksamasına neden oluyor. 

Gerek Hamas’ın askeri kanadı durumundaki Kassam Tugayları ve gerekse İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı durumundaki Kudüs Tugayları’nın Gazze çevresindeki yahudi yerleşim merkezlerine ve işgal ordusunun iç kısımlarındaki hedeflerine onlarca füze attığı belirtildi.