Ablukanın Gazze’ye Maliyeti Her Ay 100 Milyon Dolar…

Ablukaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Filistinli Milletvekili Cemal El-Hudari, işgal rejiminin 13 yıldır uyguladığı abluka sebebiyle Gazze Şeridi’nin ekonomik kaybının 2019 sonuna doğru büyük oranda arttığını ve aylık 100 milyon dolara yaklaştığını söyledi.

Cemal El-Hudari, bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sanayi, ticaret, inşaat sektörleriyle atölyelerin ve dükkânların zor durumda olduklarını, abluka yılları boyunca 4000 fabrika ve atölyeden birçoğunun kapandığını veya kapasitesinin yüzde 80’ini kaybettiğini açıkladı.

Geri kalan fabrikaların ve atölyelerin de bugün yüzde 50 kapasitede çalıştıklarını kaydeden El-Hudari, bu durumun fakirlik ve işsizlik oranlarının görülmemiş bir şekilde artmasına yol açtığını ifade etti.

El-Hudari, abluka devam ettiği sürece atılacak her adımın ve harcanacak her çabanın etkisinin önemine rağmen sınırlı kalacağına dikkat çekti.

Gazze Şeridi sakinlerinden yüzde 85’inin fakirlik sınırının altında yaşadığını bildiren El-Hudari, uluslararası raporlarda Gazze Şeridi’nin 2020 yılında fakirlik ve işsizlik sebebiyle yaşamaya elverişsiz hale geleceğine işaret edildiğini kaydetti.

Milletvekili El-Hudari, uluslararası topluma seslenerek, Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı kaldırması için işgal rejimine baskı yapmasını istedi.