ABD’den Filistin Savunucusu VENEZUELA-Maduro’ya DARBE Girişimi

“Gazze’de öldürülen çocukların katili İsrail devletine önce dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler dur demeli; katil devletlerini ilk Yahudiler kınamalı. Filistin’de Müslüman, Hıristiyan, farklı din ve kültürlerden insanlar var.

İkinci çağrım, bölgedeki Arap halkına ve liderlerine… Ne zamana kadar bu katliama sessiz kalacaksınız? Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz? Arap halkları ve Arap liderleri ne zaman uyanacak? Ne zaman uyanıp Filistin halkının sesine ses vereceksiniz?

Yerin dibine batsın resmî açıklamalarınız! Yerin dibine batsın uluslararası protokolünüz! Artık harekete geçmelisiniz! Filistin halkının katillerine cevap vermelisiniz! Durdurmalısınız!” diyen Venezuela Başkanı Nicolas Maduro’ya hem muhalefetten hem de batılı ülkelerden baskı gittikçe artıyor.

Bir süredir olayların tırmandığı Venezuela’da en son muhalefet genel greve gitti. CIA, ABD’nin darbecilere destek verdiğini açıkladı. Yeni anayasayı yazacak Kurucu Meclis’in üyelerini belirleyen seçimler sonrası zaferini ilan eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, seçimlere katılım oranını överek “Ülkenin son çeyrek asırda gördüğü en yüksek oy” diye konuştu. Bu gelişmelerin ardından ABD’de birileri düğmeye bastı ve bir ülkenin iradesinin sandıkta kendisini göstermesi yeterli sayılmadı.

ABD DEVREDE

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıkları Kontrol Ofisi tarafından yapılan açıklamada Venezüella’da kurucu meclis seçimlerinin yapılmasını teşvik ettiği ve bu yolla demokrasinin altını oyduğu veya ülkedeki protestoların şiddetle bastırılmasında rol aldığı iddia edilen 13 eski ve görevdeki üst düzey yetkilinin yaptırım listesine alındığı bildirildi.

ABD İSTİHBARATI ÜLKELERİ KARIŞTIRIYOR

Aylardır devam eden protestolarla gündeme gelen Venezuela’da, Başkan Maduro, ABD’nin kendisine darbe yapmaya çalıştığını belirtmişti. CIA’dan birileri de darbe planlarını doğruladı.

Bilindiği üzere CIA Başkanı Mike Pompeo, Aspen Enstitüsü’ndeki konuşmasında, Venezuela’da bir darbe peşinde olduklarını üstü kapalı şekilde açıklamıştı. Böylece dünya üzerindeki askeri darbelerin ardından gündeme gelen ‘CIA parmağı’ iddiası tarihte ilk defa resmi kaynaklar tarafından doğrulandı.

ABD ülkelerin iç işlerine bir biçimde doğrudan ya da dolaylı olarak karışıyor. Arap ülkelerinde, Afrika’da, Asya’da, Güney Amerika’da Şili’den Nikaragua’ya Arjantin’den Haiti’ye kadar birçok ülkede hükümeti değiştiren unsurun ABD olduğu bilinen bir gerçek.

Bugün ABD istihbaratının bir numaralı isminin bir açıklaması ile ABD’nin Güney Amerika’daki etkisi gözler önüne serildi. CIA’nin direktörü Mike Pompeo, “Venezuela’da Maduro hükümetini devirmek için iki ülkeyle temasta olduğunu” söylerken, “Venezuela’da bir geçiş olmasını ve CIA’nin oradaki dinamikleri anlamasını umut ediyorum” demişti.