Trump, Siyonist Yerleşim Biriminin Finansörü

Gazete yayınladığı haberde, Trump’ın yerleşim birimleriyle olan ilişkisinin Amerika’nın uzun yıllar İsrail-Filistin çatışmasında takip ettiği politikasını sonlandırabileceğini ifade etti.

Gazete, Beit El’deki Yahudi yerleşimcilerin Trump’ın gelişine çok sevindiklerini, onun gelişiyle 1977 yılında kurulan yerleşkelerini genişletme planlarını hayata geçirdiklerini, yerleşkede yeni konut inşa etmenin tartışmalı olduğu halde bu ay içerisinde dini bir okulun açılışını yaptıklarını ifade etti.

Gazete yayınladığı haberde, “Batı Yaka’nın orta kesiminde bulunan bu yerleşke uluslararası camiaya göre yasa dışıdır. Ancak Beyaz Saray’daki başkanlık koltuğunda oturan zat gibi birçok kişi tarafından desteklenmektedir” dedi.

Gazete, Trump’ın ekibinde yer alan birçok kişinin İsrail’deki aşırı sağcı çevrelerle yakın ve güçlü ilişkilere sahip olduklarına işaret ederek, Trump’ın İsrail büyükelçisi olarak seçtiği David Friedman’ın bunlardan biri olduğunu, Friedman’ın Beit El Kuruluşları Amerikalı Dostları’nın başkanı olduğunu hatırlattı.

İşgalci İsrail’le yakın ilişkileri olan diğer bazı bürokratlar hakkında da bilgi veren gazete, Trump’ın büyükelçi olarak atamak istediği Friedman hakkında geniş bilgi vererek, “Aslında Friedman Yahudi Ortodoks Hahamın oğludur. Diplomatik alanda bir deneyimi yoktur. Kendisi daha önce iki devlet çözümüne karşı olduğunu ifade etmişti. Yerleşim birimlerine destek veren fanatiklerdendir. Kudüs’te çalışmaya umut ettiğini de ifade etmiştir” ifadesini kullandı.