ABD’de Üniversite Öğrencilerinden İsrail’e Karşı Adım

ABD merkezli iki üniversitenin öğrencileri, üniversitelerinin İsrail’deki yatırımlarını geri çekmesine yönelik tarihi kararlar içeren bir oylama girişiminde bulundu.

Filistin resmi haber ajansı VAFA’da yer alan habere göre, Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi (UIUC) ve New York’taki Columbia Üniversitesi öğrencileri aldıkları karar ile üniversitelerini, İsrail ordusu, güvenlik güçleri ve cezaevi merkezlerine yardım sağlayan uluslararası şirketlerden yatırımlarını geri çekmeye çağırdı.

Oylama, ABD kurumlarının, BDS Hareketi yandaşlarına yasalara uygun olarak işgal rejimine yönelik cezai tedbirlerin dayatılmasını hızlandırdığı bir zamanda geliyor.

Filistin topraklarında İsrail işgaline son verilmesi amacıyla kurulan “Boykot, Tecrit, Yaptırımlar (BDS) Hareketi”, uluslararası alanda İsrail’in ekonomik, akademik, kültürel ve siyasi bakımdan boykot edilmesine öncülük ediyor.

Dünya çapında çok sayıda üyesi ve gönüllüsü bulunan hareket, Güney Afrika’dan, Şili’ye; Türkiye’den, İngiltere’ye; İspanya’dan, Malezya’ya çok sayıda ülkede etkin.