ABD’nin SURİYE’den Çekilişi ve İSRAİL’in ARAP Açılımı…

Arap ülkeleriyle olan yakın ilişkileriyle bilinen ABD’li haham Marc Schneier, Siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Ocak ayında Bahreyn’i ziyaret edeceğini ve körfez ülkeleriyle işgalci İsrail arasındaki resmi ilişkilerin yakın bir zamanda başlayacağını belirtti.

The Times Os Israel sitesinde yer alan habere göre, ABD’li haham Marc Schneier, Siyonist başbakan Benyamin Netanyahu’nun Bahreyn’i ziyaret edeceği takvimin belli olduğunu ifade etti.

ABD güçlerinin Suriye’den çekilmesinin Siyonist İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendireceğini kaydeden ABD’li haham, “ABD Başkanı Donald Trump’ın beklenmedik bir şekilde askerlerini Suriye’den çekme kararı alması Arap ülkelerinde İran’ın bölgedeki projelerine yönelik korkuyu arttıracak. ABD’nin Suriye’den çıkması İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki yakınlaşmayı hızlandıracak” dedi.

İddialarını Arap ülkelerindeki üst düzey resmi yetkililere dayandırdığını vurgulayan Schneier, “Körfez ülkeleri var olma tehdidi yaşıyor. Petrolle ilgili sorunlar var. ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle İran bu ilkeler için birinci sorun haline geliyor” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın Siyonist İsrail’le yakınlaşma çabalarına da değinen ABD’li haham, “Kral Selman’ın oğlu ve Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Halid Bin Selman, bana körfez ülkelerinin İsrail’e yakınlaşmasının iki sebebi olduğunu söyledi. Birinci sebep, ekonomik sorunlar, ikinci sebep ise İran’a karşı olan düşmanlık. Halid Bin Selman, Suudi Arabistan’ın ekonomik reform istediğini ama bunu ancak İsrail’le birlikte yapabileceklerini söyledi” diye konuştu.

Arap ülkeleriyle uzun yıllara dayanan ilişkileriyle bilinen ABD’li haham Marc Schneier’in Bahreyn’deki Yahudilerle ilgilenmesinin yanı sıra Bahreyn Kralı Hamed Bin İsa Al-Halife’ye de fahri danışmanlık yaptığı belirtiliyor.