ABD Başkan Adayı: Netanyahu Bir IRKÇI!

Amerikan Demokrat Parti ön seçimlerinde 2020 başkan adaylığı için ismi öne çıkan adaylardan biri olan Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders, ABD’nin İsrail’e yaptığı yardımın bir bölümünün Gazze’ye yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Sanders ayrıcan İsrail’deki Benyamin Netanyahu hükümetinin ırkçı olduğunu söyledi.

Liberal eğilimli Yahudi kuruluşu J Street’in düzenlediğikonferansta konuşan Yahudi kökenli Senatör Bernie Sanders, İsrail’in bölgedekipolitikalarına değindi.

İsrail’in özellikle Gazze halkına uyguladığı insan haklarıihlallerine vurgu yapan Sanders, Gazze halkı ile ilişkilerini düzeltmediğisürece İsrail’e yapılan yıllık yardımların kesilmesi gerektiğini ifade etti.

Sanders, “İnsan hakları ve demokrasiye inanan Amerikan vergi mükellefleri olarak, İsrail hükümetinin uyguladığı ırkçılık ve otoriterliği kabul etmiyoruz. İsrail bizden her yıl 3.8 milyar dolar yardım alıyor. Şayet bu yardımları istiyorlarsa, Gazze halkı ile ilişkilerinde ciddi bir değişikliğe gitmelidir. Hatta bu 3.8 milyar dolarlık paranın bir bölümü Gazze halkına insani yardım olarak dağıtılmalıdır” diye konuştu.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun tutumunada sert tepki gösteren Sanders, “Netanyahu ve hükümetinin ırkçı olduğunusöylemek Yahudi karşıtlığı anlamına gelmez çünkü bu gerçeğin kendisidir”ifadelerini kullandı.