ABBAS Varken Gerçek Bir UZLAŞI Çok Zor

Twitter hesabından önemli açıklamalarda bulunan Nezzal “Mahmud Abbas Fetih hareketinin başında durdukça gerçek bir uzlaşı olmayacak, yola çıkan tren yolunu şaşırmaya devam edecektir. Bu kaptanın yolu bilmemesinden değil, hatada ısrar etmesindendir” dedi.

“Daha önce Filistin uzlaşısı konusundaki görüşümü beyan etmekten kaçındım. Çünkü benim bu konudaki görüşüm olumsuzdu ve görüşümü açıklayarak sürece gölge düşürmek istemiyordum” diyen Nezzal, ancak şimdi kamuoyuna açıkça konuşma zamanı geldiğini ve uzlaşının şu anda serap gibi olduğunu belirtti.

Hamas ve Fetih hareketleri birçok kez Mısır ve Katar’ın arabuluculuğuyla uzlaşı anlaşması yaptılar. En son 2017 yılında varılan anlaşmanın ardından Rami El-Hamdallah başkanlığında uzlaşı hükümeti kuruldu. Ancak hükümet ve arkasında duran Filistin Yönetimi üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmediklerinden bu hükümetin kontrolü Batı Yaka ile sınırlı kaldı.

Uzlaşı süreciyle ilgili önemli bilgiler paylaşan Nezzal, uzlaşı treninin 2007 yılında Beyrut’ta başladığını, o gün gizli tutulan görüşmede Hamas ve Fetih hareketlerinin temsilcilerinin bir araya geldiklerini belirtti.

Beyrut istasyonundan sonra uzlaşı treninin daha sonra Şam, Sana, Dakar, Doha, Gazze, Batı Yaka, Moskova, Cenevre ve Kahire’ye uğradığını, süreçte Kahire ve Doha’nın en önemli duraklar olduğunu, ancak 12 yıl sonra trenin halen yolunu bulamadığını ifade etti.