ABBAS’ın Maaş Kesintisi BM’ye Şikayet Edildi

“Ulusal Dilekçe” işini takip edenler Mahmud Abbas’ın Gazze’de ikamet edenlerin maaşlarını kesme politikasını arz etmek için BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov’a bir mektup gönderdiler.

“Ulusal Adaletin Sesi” adı verilen dilekçenin takibini yapan aktivistler konuyla ilgili açıklamalarında, Gazze’de çalışan binlerce memurun ve şehit, esir ve yaralı ailelerinin mesajlarının çok geniş bir kesime ulaştırılması için hazırlanan “ulusal dilekçe”nin sekiz farklı dile tercüme edildiğini belirttiler.

Dilekçeye Filistin’den ve Arap dünyasından, Filistin halkına ve Arap halklarına mensup özgür insanlardan 316 kişinin Abbas’ın maaş kesme politikasını reddetmek amacıyla imza attığı ifade edildi.

Dilekçede Filistin halkının geçmişte benzeri görülmemiş çok tehlikeli gelişmelere maruz kaldığı sırada, muhtelif zalim kararların arkasından Gazze’deki binlerce memurun maaşlarının kesilmesi gibi zalimce bir kararın geldiği vurgulandı.

Bu uygulamanın siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik zalimce ablukasına paralel ve onu destekleyici nitelikte olduğuna dikkat çekildi.

Dilekçede kararın tamamen ayrımcı politikadan kaynaklandığı ve siyasi amaçlara dayandığı, bu yüzden özellikle Hamas, İslamî Cihad mensubu memurları ve Fetih örgütünden reformist kesime mensup olanları hedef aldığı belirtildi.

Anayasaya ve yasalara tamamen aykırı olan bu uygulama sert bir dille eleştirilerek Gazze’deki ve Batı Yaka’daki Filistinlilerin hukukuna tecavüz niteliği taşıdığı ifade edildi.

Dilekçede uluslararası kurumlardan maaşları kesilen Filistinlilerin haklarının geri alınması için acil müdahalede bulunmaları istendi.