ABBAS, Yeni Hükumeti İSRAİL Onayına Sunacak!

El-Ahrar Hareketi Genel Sekreteri Halid Ebu Hilal, Fetih Hareketi’nin Batı Şeria’da “siyasi gruplar” hükumeti oluşturma niyetini kınayarak, Mahmud Abbas’ın “yüzyılın anlaşması”nda yer aldığını vurguladı.

Ebu Hilal Şehab Haber Ajansı’na verdiği özel bir röportajda şunları söyledi; “Abbas grubunun hertürlü hükumeti İsrail Knisset’ine sunulması gerekir. Çünkü o, Filistin halkını temsil etmiyor.” Bu adımın Filistin davasından geriye kalanların tasfiyesi ve yıkımı bağlamında geldiğine işaret etti.

Ebu Hilal şunları ekledi; “Abbas’ın aldığı pervasız kararların hepsi, onun, vatanın kısımları arasında ayrılıkları ve parçalanmaları güçlendirip kökleştiren ve Filistin’in sabitelerini tasfiye eden  “yüzyılın anlaşması”nın uygulanmasına parmağını soktuğuna işarettir.”

Ebu Hilal bu hükumete katılmayı kabul eden Filistinli grupları uyararak, “Bu hükumetin esas görevi davamızda geriye kalan şeyleri tasfiye etmektir. Ulusal grupların üzerine dava konusunda düşen şey, Abbas ve grubunun hükumetine katılmamaları ve hataya şahit olmamalarıdır” vurgusu yaptı.

Bu hükumete katılan herkese bu tehlikeli merhalede Filistin halkının ve davasının hukukuyla kumar oynadıklarını hatırlattı.

Mahmut Abbas’ın başkanlığında Ramallah’taki başkanlık merkezinde toplanan Fetih HareketiMerkezi Komitesi, kurtuluş örgütü gruplarından ve bağımsız şahsiyetlerden oluşacak bir “siyasi gruplar hükumeti” teşkil edilmesini önermişti.

El-Fetih’in açıklamasına göre, kurtuluş örgütü gruplarıyla istişareler ve diyaloğun başlaması için merkezi komiteden bir komisyon kuruldu.

El-Fetih, Filistin uzlaşmasına gidilmeden bu hükümetin kurulması konusunda ısrar ediyor. Kurtuluş örgütü grupları ulusal bir konsensüs olmadan herhangi bir hükumetin kurulmasına katılmayı reddediyorlar.