ABBAS Yönetimi, ESİR Maaşlarını Kesiyor!

Rami El-Hamdallah hükümeti Hamas ve İslamî Cihad Hareketi mensubu yüzlerce eski esirin maaşını sırf siyasi çizgilerinden dolayı kesti. Maaşları kesilenler arasında Fetih örgütünden olup Abbas muhalifi Muhammed Dahlan’ın tarafını tutan memurların da bulunduğu ifade edildi.

Yüzlerce memura bankalardan maaşlarının yatırıldığına dair tebliğ ulaşmadığı, bankalara gittiklerinde de hesaplarına maaşlarının yatırılmadığını öğrendikleri belirtildi.

Olayla ilgili; “Bize ulaşan bilgiler Gazze’de Filistin Yönetimi’ne bağlı olarak çalışan 420 memurun maaşının kesildiğini gösteriyor” denildi. Önümüzdeki haftanın başında bu kişilerin maaşlarının kesin olarak kesildiğinin mi yoksa ödenmesinin mi ertelendiğinin netlik kazanacağı dile getirildi.

Diğer yandan haber kaynaklarının verdiği bilgilere göre Hamas ve İslami Cihad mensubu çok sayıda eski esirin maaşı sırf siyasi çizgilerinden ve tercihlerinden dolayı kesildi. Verilen bilgilere göre şu ana kadar iki bin civarında eski esirin maaşı Filistin Yönetimi tarafından ödenmedi.

Bunun yanı sıra Gazze’de çalışan memurların genelinin de Aralık 2018 maaşları %50 kesintili olarak yatırıldı. Abbas yönetiminin Nisan 2017’de Hamas’ı Gazze’de oluşturduğu İdari Komite’yi dağıtmaya zorlamak için bu bölgedeki memurların maaşlarında %30 kesinti yaptığı, bugün bu komitenin ilga edilmiş olmasına rağmen Abbas yönetiminin kesintiye son vermek yerine oranını artırarak yüzde elliye çıkardığı ifade edildi.