AB, İsrail’in İşgallerinden Dolayı ÜZGÜNMÜŞ!

Mogherini, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı 3 bin konutun inşasına onay vermesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

İsrail’in “yasa dışı” bir şekilde 22 Ocak’ta Doğu Kudüs’te 566 konut, 24 Ocak’ta Batı Şeria’da 2 bin 500 konut ve son olarak 1 Şubat’ta 3 bin konut inşasını duyurduğunu anımsatan Mogherini, İsrail’in uyguladığı yerleşim politikasının, iki devletli çözüm beklentisini zorlaştıran ve imkansız hale getirebilecek, çok kaygı verici bir yönelmeye işaret ettiğini belirtti.

BM Teşkilatı Sözcüsü Stafon Dojarik de dün yaptığı yazılı açıklamada siyonist İsrail rejiminin tek yanlı olarak yaptığı icraatların Güvenlik konseyi kararnameleri ve uluslararası kanunlara aykırı olduğunu bildirdi.

İşgal rejimi İsrail bakanlar kurulu bu hafta Batı Şeria’da 3 bin konutluk yeni bir sitenin daha ihşa edilmesini kabul etmişti.

BM Güvenlik konseyi daha önce kabul ettiği bir kararnameyle İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki siteleşme çalışmalarının kanunsuz olduğunu bildirmişti.

ancak Seçim kampanyası döneminde İsrail’e tam destek veren Trump’ın başkanlık döneminin başlaması İsrail’e bu gibi kanunsuz icraatı yönünde bir cesaret vermiş bulunuyor.