50 Filistinli Mülteci Boğularak Hayatını Kaybetti

Suriye’de savaş başlamadan önce huzur içinde yaşayan Filistinli Mülteciler adeta bir vatandaş gibiydiler. Ancak savaş sonrası farklı bölgelere göç etmek zorunda kaldılar.

Suriye’de yaşayan Filistinli mülteciler için oluşturulan Çalışma Grubu’nun gözetleme ve belgelendirme ekibi, Suriye’deki çatışmalardan kaçıp Avrupa ülkelerine sığınmaya çalışırken boğularak hayatını kaybeden Filistinli 50 mülteci tespit ettiğini bildirdi.

Çalışma Grubu, Suriye’den kaçarak Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken ölen Filistinli mültecilerden çoğunun kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu ifade etti.

Çalışma Grubu gözetleme ve belgelendirme ekibi, söz konusu mültecilerden bir kısmının İtalya’ya ulaşmaya çalışırken Libya sahillerinde ve bir kısmının da Yunanistan’a ulaşmaya çalışırken Ege Denizi’nde boğulduğunu açıkladı.

Çalışma Grubu ayrıca Filistinli mültecilerin Avrupa ülkelerine kaçak yollarla gidebilmek için Libya, Mısır ve Türkiye gibi ülkeleri geçiş noktası olarak kullandıklarını ve bu ülkelere ulaşabilmek için de çok büyük zorluklara katlandıklarını söyledi.