44 YAHUDİ ve 33 AMERİKAN Askeri Mescidi Aksa’da

Kudüs’teki Vakıflar ve İslami İşler Dairesi, Amerikan askerlerinin sivil kıyafetlerle ve bir işgal subayı eşliğinde Mescid-i Aksa’ya girdiğini açıkladı.

Vakıflar Dairesi, Yahudi yerleşimcilerin ve Amerikan askerlerinin baskınının 1967’den bu yana tümüyle işgal güçlerinin kontrolünde olan El-Mağaribe Kapısı’ndan girmeleriyle başladığını ve Es-Silsile Kapısı’ndan çıkmalarıyla sona erdiğini ifade etti.

İşgal güçlerinin öğleden sonra da baskına izin verdiği ve bugün Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen yerleşimci sayısının artmasının beklendiği kaydedildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.