2018’in İlk 2 Ayında 350’si ÇOCUK 6500 Filistinliye GÖZALTI

ABD Başkanı Trump’ın 6 Aralık’ta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı yönündeki açıklamasını izleyen süreçte Filistinlilere yönelik gözaltı ve tutuklamalar arttı.

Filistin tutuklu hakları gruplarının hazırladığı yeni bir rapora göre 2018 yılının ilk iki ayında İsrail tarafından bin 319 Filistinli tutuklanırken, bu kişilerden 274’ünün çocuk veya genç, 4’ünün ise gazeteci olduğu bildirildi.

Telesur’un haberine göre raporda, şu ana kadar İsrailliler tarafından gözaltına alınanların sayısının ise en az 6 bin 500 olduğu açıklandı. Gözaltına alınanların 350’sinin çocuk olduğu bildirildi.

Tutuklu ve Hak İşleri Birliği, Filistinli Tutuklu Kulübü, Addameer ve İnsan hakları için Al Mezan Merkezi’nin düzenlediği raporda dikkat çekilen bir diğer konu ise İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli kadınlara yönelik hak ihlalleri.

Raporda tutuklu kadınlara yönelik hak ihlallerinin başında tedavi hakkının reddedilmesi, kalitesiz gıda, gözaltı merkezlerinin kalabalıklığı, fiziksel ve psikolojik istismar geliyor.

Siyonist işgalcilerde, idari gözetim yasası, yetkililerin şüphelileri altı ay boyunca duruşma ve iddianame olmaksızın tutuklu tutmasına izin veriyor. “Kanıt toplama” gerekçesiyle verilen bu izin, her altı ayın sonunda yenilenebiliyor.

Örgütlerden İnsan Hakları Konseyi’ne çağrı

Raporu paylaşan insan hakları kurumları, İnsan Hakları Konseyi’ne bir de çağrıda bulundu.

Siyonist İsrail’in işlediği hak ihlallerinin soruşturulmasını isteyen kurumlar, suçları işleyenlerin uluslararası kamuoyu nezdinde sorumlu tutulacağı mekanizmanın harekete geçirilmesini talep etti.