Filistinli Esirler Hem Korona’ya Hem Gardiyanlara Direniyor

Filistin Esir Hareketi, İsrail işgal hapishanelerindeki esirlerin, bir taraftan korona salgınına karşı mücadele verirken diğer taraftan gardiyanlarla savaştıklarını söyledi.

Esir Hareketi Filistinli Esirler Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, esirlerin sesini ilgili herkesin duyması için önemli adımlar atılacağını ifade etti.

Yapılan açıklamada, İsrail Cezaevleri İdaresi’nin (ŞABAS-IPS), hak ve kazanımları elde etmek için daha önce yüzlerce şehit verilmesine ve defalarca grev yapılmasına rağmen insanların korona salgınıyla meşgul olduğu bu zamanda esirlerin hak ve hukuklarını çiğneme alışkınlığını sürdürdüğü belirtildi.

Ayrıca açıklamada, İsrail Cezaevleri İdaresi’nin esirleri korumakla görevli olmasına rağmen esirlerin güvenliğini korumadığına dikkat çeken Esir Hareketi, “Bu salgından korunmak için gardiyanlarla temas etmekten uzak kalmaya gayret ediyoruz. Ama diğer yönden cezaevleri görevlileri olması gerekenin aksine bize karşı çok asabi davranıyorlar. Koronaya karşı aldığımız önlemler, zalim görevlilerin bizlere yönelik takındıkları sert tutumlarına karşı mücadele etmekten bizleri alıkoymayacaktır.” İfadelerini kullandı.

Esir Hareketi, işgalincinin uzlaşmazlığına, adaletsizliğine ve çeşitli engellerine rağmen, direniş iradesinin ölüm aletleri karşısında galip geleceğini vurguladı.

Filistin Esir Hareketi yaptığı açıklamada ayrıca, Filistin medyasını ve tüm aktivistleri, esirler hakkında sosyal medya platformlarında dolaşıma sokulan bazı haberler konusunda uyararak, “Filistin direnişinin, esirler konusunda ortaya koyduğu takdire şayan insani girişiminin maksadından uzaklaştırılarak farklı mecralara çekilmesini hedefleyen kötü niyetli haberlere karşı dikkatli olma çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.