300 YAHUDİ İşgalci Çocuklarıyla MESCİDİ AKSA’da

İşgal güçlerinin El-Mağaribe Kapısı’nı sabah saat 07:30’da açtığı, işgal polisinin ve özel kuvvetlerin Mescid-i Aksa’nın avlusunda ve çevresinde baskına katılacak Yahudi yerleşimcileri korumak için geniş çaplı güvenlik önlemleri aldığı bildirildi.

Yahudi yerleşimcilerin bu sabahki baskını fanatik Yahudi örgütlerinin ve cemaatlerinin “Heykelin Yıkımı” yıldönümü münasebetiyle Mescid-i Aksa’ya kalabalık gruplar halinde baskın düzenleme çağrılarının ardından geldi.

Yerel kaynaklar, bu sabahki baskına 300 Yahudi yerleşimcinin gruplar halinde ve çocuklarıyla birlikte katıldığını ifade etti.

Kaynaklar, bu sabahki baskına katılanlar arasında fanatik Yahudi Yehuda Etzion’un da olduğunu ve yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’nın avlusunda Yahudi rehberlerden sözde heykel hakkında bilgi aldığını belirtti.

Yahudi yerleşimcilerden bazılarının Mescid-i Aksa’nın avlusunda ve özellikle de Er-Rahme Kapısı yakınlarında ayin yaptıkları, yerleşimcilerden birinin El-Kettanin Kapısı önünde kendini yere attığı ve işgal polisi tarafından Mescid-i Aksa’dan çıkarıldığı kaydedildi.

Bu arada, onlarca Filistinlinin bu sabah Kudüs’ten ve 1948’de işgal edilen toprakların çeşitli bölgelerinden Mescid-i Aksa’ya geldiği ve yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiği bildirildi.