1 Haftada, SİYONİSTLERLE 65 Çatışma Yaşandı

Kudüs çevresinde, Beytlahim, Selfit, Nablus, Eriha ve Kalkiliya’da dün meydana gelen 23 çatışmada Filistinli 5 genç gerçek mermilerle yaralanırken, 8 genç plastik mermi, iki genç gaz bombasıyla yaralandı ve onlarcası da gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi.

Diğer taraftan işgal altındaki topraklarla ilgili rapor yayınlayan Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), geçen iki hafta içinde işgal güçlerinin bir Filistinliyi şehit ettiğini, 200’ünü yaraladığını ve dokuz evi de yıktığını duyurdu.

GÖZAT  SİYONİST İSRAİL: Arap Yönetimlerle İlişkilerimiz Gelişiyor

Birleşmiş Milletlere bağlı insan hakları kuruluşu OCHA yayınladığı haftalık raporunda, işgal güçlerinin bıçaklama eylemine yeltendiği iddiasıyla Filistinli bir genci infaz ettiğini ve üçünü de yaraladığını, esirlere destek için yapılan gösterilerde çıkan çatışmalarda ise 45’i çocuk 191 kişiyi yaraladığını ifade etti.

2017 yılının ilk çeyreğine göre iki haftada yaralananların bir hayli fazla olduğuna dikkat çeken OCHA, bunlardan %10’nun gerçek mermilerin kullanılması sonucu yaralandığını belirtti.

GÖZAT  Filistinli Alimler: Abbas-Fetih Yönetiminin İsrail İlişkisi CASUSLUK ve İHANET

OCHA, raporda ayrıca işgal güçlerinin iki haftalık süre içinde 9 evi ruhsatsız oldukları iddiasıyla yıktığını, bunun sonucunda 14 kişinin evsiz kaldığını, 19 kişinin zarar gördüğünü, aynı süre içinde Ürdün Vadisinde 12 bedevi aileyi göçe zorladığını kaydetti.

Yerleşimcilerin saldırılarına da yer verilen raporda, Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu ikisi kadın 9 kişinin yaralandığı, yerleşimcilerin çıkardığı yangında ise en az 100 zeytin ağacının telef olduğu ifade edildi.