SİYONİST İSRAİL: Arap Yönetimlerle İlişkilerimiz Gelişiyor

İsrail ile Arap rejimleri arasındaki ilişkileri normalleştirme süreci, güvenlik alanında gerçekleştirilen görüşme ve işbirlikleriyle devam ediyor.

Ürdün, Mısır ve Filistin Yönetimi’nin güvenlik konulu toplantısına İsrail adına katılan Shin-Bet Eski Başkanı Yoram Cohen, İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleşmesi üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

GÖZAT  Siyonist İsrail Heyeti ARAP REJİMLERİNİ GEZİYOR

İbranice yayın yapan NRG haber sitesine yaptığı açıklamasında Cohen “Sınırımıza yakın olan Arap ülkeleriyle olan ilişkilerimizde son yıllarda büyük gelişme oldu. Onlar bunu kendi ülkelerinin çıkarları için yapıyorlar. Ortak güvenlik çıkarlarının varlığından ötürü de bu ilişkiler gelişiyor. Ortak düşman ya da ortak sorun olduğu sürece bu ilişkilerin gelişmesi mümkündür” dedi.

Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleriyle sürdürülen işbirliğinin önemini vurgulayan Cohen “Bu işbirliği, İsrail’in güvenliğine fiili olarak katkı sağlıyor. Filistinlilerin, bize karşı yapacağı eylemleri %70-80 oranında engelledi” itirafında bulundu.

GÖZAT  İslami Cihad: Araplar FİLİSTİN'i DESTEKLEMEKTEN ACİZ

Kendisinin Shin-Bet başkanı olduğu 2011 yazında Kahire’deki İsrail büyükelçiliğinin kuşatılmasıyla ilgili sorulan soruya yanıt olarak Cohen “Gerçekten karışık ve trajik bir durumdu. Bir felaketle sonuçlanabilirdi” dedi.

Filistin’in işgaline Afganistan’dan gelerek destek veren bir Yahudi ailenin çocuğu olan Cohen, iyi düzeyde Arapça konuşuyor.